nagrada

FOTO in VIDEO: Deželakova srčna dejanja ganila tudi predsednika Pahorja

B.M./STA
11. 11. 2019, 13.25
Posodobljeno: 11. 11. 2019, 15.24
Deli članek:

Predsednik republike Borut Pahor je danes vročil štiri priznanja jabolko navdiha. Za srčnost in dobrodelnost so priznanje prejeli društvo Palčica Pomagalčica in dobrodelni škratki, Jaka Krebs, Miha Deželak in društvo Rdeči noski, so sporočili iz urada predsednika republike.

Darja Štravs Tisu
Miha Deželak je prejel nagrado jabolko navdiha.

Društvo Palčica Pomagalčica in dobrodelni škratki je septembra pripravilo dobrodelno akcijo zbiranja denarja za zdravljenje dečka Krisa, ki ima spinalno mišično atrofijo. Dobrodelna akcija je navdihnila in povezala Slovence kot malokdaj prej, pojasnjujejo v uradu predsednika. V enem tednu so zbrali skoraj štiri milijone sredstev, kar predstavlja eno največjih dobrodelnih akcij v Sloveniji.

Priznanje je prevzela predsednica društva Larisa Štoka, ki je priznanje označila kot plemenito dejanje in velik navdih za nadaljnje delovanje društva.

"Ko se povežemo, je res vse mogoče. Tudi zbrati 3.997.259 evrov. Hvala vsem, ki ste nam zaupali in verjeli v pravljico o Palčici pomagalčici, ki je postala resničnost," je v svojem nagovoru povedala Štoka.

V tej dobrodelni akciji je sodeloval tudi osemletni Jaka Krebs, ki je dečku Krisu podaril hokejsko palico Anžeta Kopitarja s podpisom in osebnim posvetilom.

"To preprosto, a mogočno dejanje Jake Krebsa je bilo znak, da nihče ne more reči, da je premajhen ali prešibak," so v utemeljitvi zapisali na uradu predsednika in dodali, da je zaradi ljudi kakršen je Jaka, Slovenija večja in močnejša.

Jaka je bil v svojem govoru kratek in jedrnat. "Hvala," je dejal, potem ko mu je predsednik republike podelil nagrado. Njegov oče, Matjaž Krebs, pa je ob tem dejal, da je Slovenija dokazala, da dobrota v njej še vedno obstaja.

Darja Štravs Tisu
Miha Deželak je prejel nagrado jabolko navdiha.

Jabolko navdiha je prejel tudi radijski voditelj Miha Deželak. Letos se je že petič podal na pot po Sloveniji, na kateri zbira sredstva za otroke iz socialno šibkejših okolji. V petih letih je zbral več kot 600.000 evrov in pomagal več kot 2000 otrokom.

Z akcijo Radia 1, Deželak junak, je Miha s kvadrociklom prekolesaril Slovenijo in poleti za otroke iz socialno ogroženih družin, zbral neverjetnih 280.000 evrov. Sicer pa je v petih letih s pomočjo poslušalcev zbral preko 600.000 evrov in pomagal več kot 2000 otrokom, da so prvič uživali v morskih počitnicah.

»Res sem bil ganjen, sem mislil, da bom ležje izvedel govor, pa sem dobil cmok v grlu. Sploh, ko sem se dotaknil svoje družine, ki me je danes spremljala. Dogodek je bil res veličasten in slovesen. Jabolko navdiha je tudi na videz lepa nagrada. In seveda ima simbolično vrednost do neba,« je navdušeno povedal Miha, ki je užival podporo svojih sodelavcev Denisa Avdića, Jane Morelj in Anje Ramšak.

Darja Štravs Tisu
Miha Deželak z ekipo.

»To je taka nagrada, ki jo dobiš enkrat v življenju. S tem sem dobil neko veljavo, prav tako moja ekipa in celoten radio. Hvaležen sem poslušalcem, da nas vedno podprejo. Pred nami pa je tradicionalna, že peta dobrodelna akcija, 28 urni dobrodelni maraton. Upam, da bomo znova zbrali veliko denarja za družine v stiski,« je še dejal Miha.

Utrinke iz svečanega dogodka si poglejte v videoposnetkih.

Kot je še povedal Deželak, so ga skozi različna življenjska obdobja navdihovale različne osebe, a vedno so bili med njimi športniki kot so košarkar Luka Dončić, kolesar Primož Roglič in moška odbojkarska reprezentanca. Hkrati je izpostavil, da opaža, da tudi sam postaja navdih mlajšim. Tako mu je med drugim njegov sin že povedal, da bo "Deželak junak" naslednje generacije, je še dejal radijski voditelj.

Priznanje je prejelo tudi društvo Rdeči noski, ki že 15 let razveseljuje otroke v slovenskih bolnišnicah. Društvo je ustanovila prva slovenska diplomirana klovnesa Eva Škofič Maurer. Člani društva, ki kot klovni nastopajo po bolnišnicah, pa navdihujejo in opogumljajo otoke.

Po besedah ustanoviteljice društva je jabolko navdiha priznanje za delo klovnes in klovnov ter obenem priznanje, da je za Slovenijo ta poklic pomemben.

"Da postaneš bolnišnični klovn je potrebno treniranje, učenje in ta proces se v bistvu nikoli ne konča. Ne le zaradi dela v občutljivih bolnišničnih pogojih, pač pa zato, ker nastopamo pred krhko, a izredno pronicljivo publiko - otroki," je obrazložila Škofič Maurerjeva. Kot je še dejala, so otroci z njihovimi odprtimi čustvi, sposobnostjo uživanja trenutka in pripravljenostjo na igro, ne gleda na zdravstvene okoliščine, vzor Rdečim noskom.