Pred približno enim letom smo poročali o škodi in razdejanju, ki ju v zbirnem centru za odpadke za seboj puščajo Romi: uničena ograja, razbite elektronska oprema in gospodinjske naprave za malo kovine ter odnašanje vsega, kar je kaj vredno.
Po besedah Ludvika Hriberška, vodje ravnanja z odpadki na komunali, pa se je stanje le še poslabšalo. Težavam ni in ni videti konca. Uslužbenci tako vsak dan opažajo nove luknje v ograji in razdejanje, ki ga povzročajo nepridipravi. »Težav je vedno več. Ko se zbirni center zapre in uslužbenci odidejo domov, Romi najdejo način, da pridejo v zbirni center. Nobena ograja jim tega ne more preprečiti, saj vsak dan naredijo nove luknje. Potem pa za seboj pustijo pravo razdejanje. Razbijajo opremo, da pridejo do malo kovine, ki jo potem preprodajo naprej. Iz hladilnikov odrežejo kompresorje, ob tem pa spustijo nevarne freone v zrak in tako povzročajo veliko okoljsko škodo. Če bi naše podjetje spustilo v zrak ta nevarni hladilni plin, bi nas lahko doletela kazen v višini 40 tisoč evrov!«
Hriberšek: »Zakaj država in drugi organi ne ukrepajo?«
Delavci vsak dan porabijo precej časa, da pospravijo razdejanje in spravijo center v normalno stanje. Na komunali pa ne vedo, kako bi se rešili tega problema. Hriberšek se sprašuje, kje so organi pregona. »Če bi Slovenci počeli kaj takega v sosednji državi Madžarski, bi nas verjetno zaprli, mi pa moramo tukaj vsak dan mirno gledati, kako nam Romi povzročajo škodo. Kdo bo ukrepal?!,« se jezi in dodaja, da bi moral biti tudi nadzor na meji ostrejši: »Romi tovorijo neverjetne količine odpadkov čez mejo in jih nihče ne kontrolira! Zakaj država ali drugi državni organi ne ukrepajo?!«
Z vprašanji smo se obrnili na tamkajšnjo policijsko postajo in odgovorili so, da komunala, ki upravlja ta center, lani in letos ni podala prijave za kaznivo dejanje tatvine, velike tatvine ali poškodovanja tuje stvari. »Pregon za večino tovrstnih kaznivih dejanj se začne na predlog oškodovanca, ki pa ga od Komunalnega podjetja Ormož nismo prejeli,« je povedal komandir Policijske postaje Ormož Edvard Cvetko, hkrati pa dodal, da jih je lani komunala »v splošnem pisnem obvestilu« obvestila, da se v zbirnem centru vse bolj uničuje, da se vdira v kontejnerje ter se povzroča gospodarska škoda. »V zvezi s tem so policisti, ki se zavedajo prisotnosti Romov, povečali nadzorno dejavnost, vendar v samem zbirnem centru, ki je ograjen z žico in zaklenjen, niso zalotili nobene osebe. Za prej omenjena kazniva dejanja Romov nismo obravnavali, smo pa na podlagi 40. člena Zakona o nalogah in pooblastilih policije ugotovili identiteto oseb v več primerih. Prav tako je bilo več oseb obravnavanih zaradi kršitve cestnoprometnih predpisov. S problematiko prenašanja predmetov prek mejnih prehodov v Republiko Hrvaško so seznanjeni tudi policisti, ki opravljajo naloge na mejnih prehodih. Policisti lahko v okviru svojih pooblastil ukrepajo – zasežejo le predmete, ki izvirajo iz kaznivega dejanja, osebe pa lahko prehajajo državno mejo z veljavnimi listinami, ki veljajo za vse člane EU.«