Usodni telefonski pogovor

Vplivni sindikalist odstopil, kljub temu da so ga podprli sindikati

G.G./STA
10. 4. 2018, 14.32
Posodobljeno: 10. 4. 2018, 15.14
Deli članek:

Niti umazano govoričenje po telefonu ni omajalo prestiža, ki ga je predsednik sveta delavcev kapitalsko povezanih družb na Slovenskih železnicah Silvo Berdajs užival med sindikati in sveti delavcev. Kljub njihovi podpori, se je Berdajs odločil za odstop z vseh nadzornih funkcij.

Bobo
Silvo Berdajs in Albert Pavlič leta 2012.

Odnosi med posameznimi sindikati in nekaterimi njihovimi člani so že nekaj časa napeti, spor pa je nove razsežnosti dobil konec marca, ko je Siol objavil posnetek pogovora med sindikalistom Berdajsom in Antonom Škrajnarjem, ki je zaposlen v družbi SŽ - Potniški promet. Berdajs v posnetku grozi sogovorniku, med drugim z izgubo službe. Kakšne besede je uporabljal, si lahko ponovno preberete TUKAJ.

Berdajs je nekaj dni pozneje v pismu izrečene besede obžaloval, ob tem pa zavrnil "zlonamerne" očitke o grožnjah. Svete delavcev je pozval, naj se opredelijo do njegovega ravnanja. Teh očitno ne gane Berdajsovo, milo rečeno, "gostilniško" komuniciranje. Berdajs je nato navkljub podpori odstopil. ''Kljub zaupnici in večinski podpori zaposlenih sem se odločil, da za umiritev razmer na SŽ odstopim z nadzornih funkcij,'' je sporočil in se svetom delavcem in sindikatom zahvalil za podporo in zaupanje.

Poglobljeno so razpravljali

"Poudarjamo, da smo vsi podpisani sveti delavcev in sindikati opravili poglobljeno in argumentirano razpravo o ponujenem odstopu," so zapisali v današnjem sporočilu za javnost. Kaj so ugotovili po tej t.i. poglobljeni razpravi. "Na podlagi analize in ocene dosedanjega dela ter pojasnila okoliščin posnetega telefonskega pogovora s Škrajnarjem, Berdajsu izrekamo podporo pri njegovem nadaljnjem delovanju kot predsedniku sveta delavcev kapitalsko povezanih družb in kot članu nadzornega sveta Slovenskih Železnic," so zapisali v sporočilu.

Pod današnje sporočilo, v katerem Berdajsu izrekajo podporo, so podpisani sveti delavcev družb SŽ, SŽ - Tovorni promet, SŽ - Infrastruktura, SŽ - VIT, SŽ - Prometni inštitut in svet delavcev kapitalsko povezanih družb. Poleg omenjenih svetov so Berdajsu podporo izrekli tudi Sindikat strojevodij Slovenije, Sindikat delavcev železniške dejavnosti, Sindikat vzdrževalcev železniških voznih sredstev, Sindikat vozovnih preglednikov, Slovenije, Sindikat železniškega transporta Slovenije, Sindikat vzdrževalcev lokomotiv Moste, Sindikat delavcev uprave SŽ, Sindikat uslužbencev železnic in Sindikat železniškega prometa Slovenije. Vsi omenjeni zastopajo več kot 91 odstotkov zaposlenih v SŽ.

Prestopil vse meje dovoljenega

Svet delavcev SŽ - Potniški promet je medtem prejšnji teden na Slovenski državni holding (SDH), nadzorni svet ter vodstvo železnic naslovil poziv k razrešitvi Berdajsa z vseh funkcij. Očitajo mu kršenje etičnega kodeksa SŽ in zakonodaje.

V SDH so se na objavo posnetka odzvali s sporočilom, v katerem so zapisali, da SDH kot upravljavec državnega premoženja obsoja "skrajno neprimeren način delovanja in komuniciranja". Dejali so, da je Berdajs "prestopil vse meje dovoljenega in s svojim vedenjem naredil izjemno škodo družbi v državni lasti".