Trenutno vladajoča SMC je v soboto v Mariboru izvedla kongres stranke, na katerem so Mira Cerarja ponovno potrdili za predsednika stranke in mu izrazili podporo pri vodenju tudi v naslednjem mandatu. Čeprav je iz govorov glavnih mož in žena stranke vel optimizem, se v avli pred dvorano niso mogli izogniti soočenju s težavami. Na obisk je namreč nenapovedano prišel Ahmad Šami, begunec, zaradi katerega si je premier celo prislužil parlamentarno obravnavo zaradi ustavne obtožbe. Spremljal ga je njegov zastopnik Miha Blažič. Kot je izjavil, so želeli opozoriti na kršitve človekovih pravic, ki se po njihovem mnenju dogajajo v tem mandatu oziroma pod okriljem ministrice za notranje zadeve iz kvote SMC, Vesne Györkös Žnidar.
Ministrice na kongresu ni bilo
Šamiju in njegovim zastopnikom z ministrico ni uspelo govoriti, saj je na kongresu ni bilo, prav tako so zaman čakali predsednika vlade. V srečanje z beguncem in njegovimi zastopniki je privolila vodja poslanske skupine SMC Simona Kustec Lipicer.
Nov sodni zaplet
Položaj Šamija se je pretekli teden dodatno zapletel, saj so njegovi zastopniki prepričani, da je potekel šestmesečni rok za izročitev Hrvaški, zaradi česar naj bi bila za obravnavo prošnje o azilu spet pristojna Slovenija. Nasprotno pa predstavniki ministrstva za notranje zadeve (MNZ) vztrajajo, da Šami ni njihova skrb in da imajo za izročitev Hrvaški še šest mesecev časa.
Upanje zaman
Zanimivo je, da se pri svojih trditvah Šamijevi zagovorniki opirajo na sodne odločbe, ki so šle v prid MNZ, to pa se opira na odločbe, katerih izdajo so sprožili Šamijevi. »Ob tem vsi, ki spremljamo situacijo, izražamo upanje, da bo država pokazala več razumevanja za humanitarno situacijo Šamija in njegove družine ter mu omogočila hitro obravnavo prošnje in združitev z otroki in ženo,« je tedaj zapisal Šamijev zastopnik Miha Blažič. Kot kaže, zaman.