Ortoped Danijel Bešič Loredan je 21. februarja prek Gibanja Skupaj naprej – vrnimo zdravstvo ljudem na predsednika vlade Mira Cerarja naslovil javno pismo. V tem ga obtožuje, da je s tem, ko je dopustil sprejem ukrepov, ki jih je pripravilo ministrstvo za zdravje, ki ga vodi Milojka Kolar Celarc, dodatno poslabšal že tako katastrofalno stanje v zdravstvu. Ob tem je tudi postavil ultimat. Ministrica Milojka Kolar Celarc mora oditi. Rok je poteče danes, a o tem, da bi tik pred iztekom mandata menjal ministrico, premier Cerar zagotovo ne razmišlja.
Gibanje Skupaj naprej je sicer do danes zbralo približno 8000 podpisov, na jutrišnji novinarski konferenci pa bodo predstavili shod, ki bo potekal naslednji teden. "Želimo, da se vsi procesi do volitev ustavijo, na ministrstvu pa opravljajo le tekoči posli," je pojasnilBešič Loredan in dodal: "Vse, kar naj bi sprejeli še v tem mandatu, je dokazano škodljivo, z že sprejetimi ukrepi pa zdravstvo tone vse globlje."
Tudi sam del problema
So se pa na zahteve Danijela Bešiča Loredana odzvali nekateri poznavalci razmer v zdravstvu in spomnili, da borec proti korupciji Bešič Loredan tudi sam ni brez madežev. Julija 2004 je namreč skupaj s kolegom iz Valdoltre, kjer je bil zaposlen, postal solastnik in ustanovitelj podjetja Arthron šport. »Jaz sem bil tam zaposlen 20 odstotkov prek polnega delovnega časa. In imel sem vsa dovoljenja za to,« je pojasnil leta 2014 v enem od intervjujev. Ob redni službi v Valdoltri je v zasebni družbi delal osem ur na teden. Natanko dve leti pozneje je iz podjetja Arthron izstopil. To naj bi storil, ker je ugotovil, da je sistem pokvarjen. A ob redni službi je tudi pozneje, resda z dovoljenjem šefa in ministra, večkrat na mesec prakticiral dodatna dela. Delal je v Thermani Laško, v samoplačniški ambulanti v Zdravstvenem domu Idrija in zdravilišču Thalaso Strunjan.
Kriv je sistem, ne on
Priznal je tudi, da je iz javne bolnišnice Valdoltra, kjer je bil zaposlen, usmerjal v samoplačniško ambulanto in da je opravil več operacij mimo vrste. A tudi za to krivi sistem. »Ker je bil sistem tak, da je to dopuščal, in je še danes,« je razložil leta 2014. Danijel Bešič Loredan je del kariere preživel tudi v Švici, a se tam ni zadržal prav dolgo. Po nepreverjenih informacijah naj mu ne bi uspelo pridobiti zdravniške licence zaradi hujšega prestopka. Naši vir trdi tudi, da Bešič Loredanu v resnici ni kaj dosti mar za korupcijo v zdravstvu, da pa mu godi medijska pozornost, na podlagi katere bi si rad zgradil kariero v politiki.