Policija opozarja

Pazljivo na smučiščih, nesreče zelo pogoste

STA/B.K.
17. 2. 2018, 11.43
Posodobljeno: 17. 2. 2018, 11.45
Deli članek:

Gorenjski policisti ob začetku zimskih šolskih počitnic opozarjajo na previdnost na smučiščih. Do konca minulega tedna so obravnavali 51 nesreč, v 19 primerih s hujšimi poškodbami. V eni tretjini nesreč so bili udeleženi otroci in mladostniki. Zelo pogost vzrok nesreč je trk med smučarji, so danes sporočili s kranjske policijske uprave.

sta
Fotografija je arhivska.

Letošnje najpogostejše poškodbe na smučiščih so povezane z zvini in zlomi spodnjih ter zgornjih okončin (koleno, golen, gleženj, roke), v nekaj primerih pa so smučarji po navedbah policije utrpeli poškodbe glave, stegnenice, hrbta in različne udarce pri padcih.

V eni od letošnjih smučarskih nesreč je smučarka po zdrsu utrpela zlom kolka, ko se je pri sestopanju iz sedežnice umikala moškemu, ki je pred njo s tal pobiral mobilni telefon, so izpostavili in opozorili, da naj na progi in območjih smučanja ljudje ne uporabljajo telefonov.

Za varnost na smučiščih policija navaja, da mora vsak na smučišču paziti nase in na druge ter da alkohol ni dovoljen. Pitje alkohola v kombinaciji s smučanjem je po mnenju policije tudi zelo neodgovorno in nevarno, saj upočasnjuje tudi reflekse in povzroča dodatno utrujenost. Zato je zelo pomembna dobra telesna pripravljenost.

Facebook/Unitur Rogla

Na smučišču je treba upoštevati navodila in pravila varnega smučanja, proga naj ustreza smučarskemu znanju posameznika, smuča naj se samo na označenih in urejenih smučarskih progah, priporočljiva je uporaba zaščitne čelade pri vseh starostih smučarjev in deskarjev, za otroke do 14. leta je ta sicer obvezna.

"Posebej pozorni bodite na otroke in smučarje ali deskarje novince. Pazite še na svojo smučarsko opremo oz. je ne odlagajte tako, da bi ostala brez nadzora, ter na druge vredne predmete," še svetuje policija.