Sindikati

Stavkovni val vse večji, vlada ignorantska

STA/B.K.
23. 1. 2018, 12.11
Posodobljeno: 23. 1. 2018, 12.13
Deli članek:

V koordinaciji stavkovnih odborov sindikatov dan pred napovedano stavko v javnem sektorju ugotavljajo, da je ta glede na podcenjujoč in ignorantski odnos vlade do njihovih legitimnih zahtev neizogibna. Tudi ponedeljkova pogajanja so bila namreč neuspešna, saj vlada, kot pravijo, nima pooblastil za pogajanja o pretežnem delu stavkovnih zahtev.

STA
Minister za javno upravo Boris Koprivnikar.

Kot so sporočili, vladna stran vztrajno zavrača pogajanja o njihovem predlogu, ki temelji na dejstvu, da so bila z dogovori s posameznimi poklicnimi skupinami, zlasti z zdravniki, porušena razmerja pri vrednotenju ostalih delovnih mest v javnem sektorju in bi zato ponovna vzpostavitev razmerij terjala pregled in spremembo vrednotenja vseh delovnih mest v javnem sektorju zaradi njihove medsebojne primerljivosti.

Vlada je po njihovih navedbah tak pristop izrecno zavrnila predvsem zato, ker bi pomenil ponovno zvišanje vrednosti plačnih razredov zaposlenih do 26. plačnega razreda. A v sindikatih opozarjajo, da uvrstitve teh delovnih mest v povezavi s spremenjenim vrednotenjem delovnih mest zdravnikov niso bile nikoli obravnavane. "Vladno stališče očitno izhaja iz predpostavke, da gre za manjvredna delovna mesta, ki niso niti znotraj enotnega plačnega sistema v nikakršnem razmerju do delovnih mest zdravnikov," so zapisali.

Kot so dodali, pa se vladni strani ne zdi problematično, da so se uvrstitve zdravniških delovnih mest v izhodišču povišale od treh do sedmih plačnih razredov, "medtem ko naj se zaposleni na delovnih mestih do 26. plačnega razreda zadovoljijo z odpravo anomalij, ki so bile del sistema še od leta 2008," praviloma pa so bil deležni "enega do dveh, izjemoma za najnižje vrednotena delovna mesta treh do štirih plačnih razredov".

V koordinaciji stavkovnih odborov ob tem zavračajo izjave ministra za javno upravo Borisa Koprivnikarja, da si je vlada zelo prizadevala in da naj bi se s svojimi predlogi konkretno približala. Kot pojasnjujejo, je vladna stran vztrajala na konceptu svojih izhodišč iz aprila 2017, v katerih je predlagala spremenjeno vrednotenje zgolj nekaterih delovnih mest, ki jih ocenjuje kot neposredno primerljiva z zdravniškimi.

Temu naboru je dodala še nekaj delovnih mest, ki jih zaseda relativno malo zaposlenih z doktorati in magisteriji znanosti, in izrazila pripravljenost, da bi v ta nabor dodali še nekatere manjše skupine z zdravniki neposredno primerljivih delovnih mest, za katera se zahteva univerzitetna izobrazba. Vpliv spremembe zdravniških plač na ostala delovna mesta pa je zavrnila.

Pri tem se vlada po navedbah sindikatov sklicuje predvsem na finančne posledice dviga večjega števila delovnih mest, čeprav so na sindikalni strani izrazili pripravljenost na dogovor o dinamiki realizacije dogovorjenega in na pogajanja o višini predlaganih dvigov vrednosti plačnih razredov.

"Povsem jasno postaja, da se vlada še vedno izogiba svoji odgovornosti za porušena razmerja v enotnem plačnem sistemu in stanja ni pripravljena sanirati," so ob tem zapisali v koordinaciji stavkovnih odborov sindikatov. Iz vladnih izhodišč pa po njihovem izhaja tudi, da vladna pogajalska skupina zavrača odpravo ukrepa osemodstotnega znižanja vrednosti plačnih razredov, ki je bil uveden z zakonom za uravnoteženje javnih financ iz leta 2012.

V koordinaciji stavkovnih odborov tako nadaljujejo z vsemi pripravami na stavko. Potek pogajanj ter neresen in neodgovoren odnos vlade do napovedane stavke pa se po njihovih besedah nenazadnje kaže tudi v dejstvu, da je vladna stran z začetkom pogajanj zavlačevala.

Na stavko pripravljeni tudi Furs, Gurs, veterinarska uprava in zavod za gozdove

Sredini stavki javnega sektorja se bodo po pričakovanjih pridružili tudi zaposleni na Finančni upravi RS (Furs), Geodetski upravi RS (Gurs), Veterinarski upravi RS in Zavodu za gozdove Slovenije. Vodstva ustanov pričakujejo okrnjeno delovanje, a zagotavljajo, da se bodo po najboljših močeh trudili, da bi stranke to občutile v čim manjši meri.

Koliko zaposlenih bo stavkalo, v ustanovah niso znali pojasniti, saj zaposleni udeležbe v stavkovnih aktivnostih niso dolžni napovedati vnaprej.

Na Fursu, ki zaposluje okoli 3600 ljudi, bodo ob hkratnem zagotavljanju pravic zaposlenih do stavke zagotovili tudi izvajanje nalog, določenih z zakonom o finančni upravi. "Zavedamo se, da bo zaradi stavke okrnjeno delovanje finančne uprave, vendar upamo, da bomo kljub temu zagotovili primeren servis zavezancem," so zapisali.

Generalni direktor Gursa Anton Kupic je pojasnil, da bodo skušali zagotoviti prisotnost zaposlenih na okencih v okviru uradnih ur. Ali jim bo to uspelo, bodo vedeli šele v sredo zjutraj. Gurs ima sicer okoli 480 zaposlenih.

Veterinarska uprava bo po besedah generalnega direktorja Janeza Posedija delala, kot bi bila nedelja. "Imamo 24-urno pripravljenost, kar pomeni, da se odzivamo na nujne zadeve. Vse nenujne zadeve pa bodo odpadle," je pojasnil. Uprava zaposluje okoli 400 ljudi.

Direktor zavoda za gozdove Damjan Oražem pa je pojasnil, da imajo približno pet prioritetnih nalog, ki jih morajo izvajati tudi v času stavke. Zaposlenih je na zavodu okoli 700, v sindikat pa je po besedah Oražma včlanjena približno polovica.

Sindikati na dan stavke med drugim pet čez poldne pred poslopjem vlade pripravljajo tudi protestni shod. Vlado opozarjajo, da je z ločenimi dogovori s posameznimi skupinami, v prvi vrsti z zdravniki, posegla v enoten plačni sistem.

Zahtevajo, da se znova vzpostavi ustrezna razmerja pri vrednotenju delovnih mest in se popravijo plače tudi drugim. Obenem pričakujejo, da se bodo odpravile tudi preostale plačne anomalije ter varčevalni ukrepi, uveljavljeni v času krize, vključno z osemodstotnim znižanjem plač po zakonu za uravnoteženje javnih financ iz leta 2012.