Zunanji minister Karl Erjavec je danes ob robu seje izvršnega odbora in sveta stranke DeSUS izjavil, da Hrvaška ne bo članica schengenskega območja, dokler ne bo implementirala arbitražne razsodbe o meji. Prav tako Slovenija ne bo podprla njenega članstva v OECD, tudi zaradi diskriminacije v sodnih postopkih proti Ljubljanski banki, je dejal.
Erjavec je spomnil na četrtkove besede hrvaškega premierja Andreja Plenkovića, da so prioritete hrvaške vlade vstop v schengensko območje, članstvo v Organizaciji za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) ter prevzem evra.
"Vendar dokler ne bo spoštovana arbitražna odločba, dokler ne bo implementirana, bo Slovenija vedno dala negativno mnenje glede schengna. Ne moremo imeti znotraj schengna državo, ki ne ve, kje je meja med dvema državama," je dejal Erjavec.
"Glede OECD bi pa rad spomnil, da je za članstvo v tej organizaciji zelo pomembna tudi vladavina prava. Na Hrvaškem, ko gre za tožbe proti LB zaradi deviznih vlog, sodišča to zelo hitro procesirajo. Imamo že nekatere izvršbe. Ko gre pa za tožbe LB proti hrvaškim podjetjem, se pa zadeve sploh ne premaknejo. Ni nobenih ustnih obravnav, nobene sodne odločitve," je dejal minister in menil, da to "kaže na diskriminacijo v samem pravosodnem sistemu na Hrvaškem".
"In država, ki nima neodvisnega sodnega sistema, ki ne spoštuje mednarodnega prava, ne more postati članica kluba najbolj razvitih držav," je še pristavil Erjavec.