DOMIŠLJAV

Zobca je bilo strah hoditi na delo, počutil se je ponižanega

S.K.
18. 12. 2017, 19.50
Deli članek:

Vrhovni sodnik Zobec se ima po mnenju sindikata »za nekaj več«. S svojim upiranjem varnostnemu preverjanju na glavnem vhodu je omadeževal delo pravosodnega policista in vseh drugih zaposlenih na sodišču, trdijo v sindikatu delavcev v pravosodju.

Primož Lavre
Zobec svoje neupoštevanje navodil razume kot napad izvršne oblasti na sodno.

Zaradi incidenta, ki se je pred dnevi zgodil ob vstopu vrhovnega sodnika Jana Zobca v sodno palačo v Ljubljani, so se zaostrili toni med vodstvom sodišča in delavci v pravosodju. V zaplet se je vključilo tudi ministrstvo za pravosodje, ki od uprave za izvrševanje kazenskih sankcij terja poročilo; v petek je bil sestanek vpletenih.

Ker ga je strah in je ponižan, ga ne bo na delo

Pravosodni policist je Zobca v ponedeljek po vstopu v stavbo sodišča, ker se pri glavnem vhodu ni ustavil, zadržal in ga – po trditvah sodnika – grobo odvedel nazaj. Zobec trdi, da gre za poseg izvršilne v sodno oblast. »Do nadaljnjega, dokler se stvari ne uredijo (tudi tako, da se mi policist, ki je danes izvajal nad menoj nasilje, opraviči) in dokler ne bom mogel vstopati v sodno stavbo brez strahu, kdaj me bo neki predstavnik izvršilne oblasti napadel in me poniževal, do takrat delam na domu,« je zapisal v pismu svojemu kolegu. Pismo je Zobec posredoval v vednost Dnevniku.

Glavni vhod

Po dostopnih informacijah sicer na tem sodišču velja pravilo, da naj bi uslužbenci uporabljali stranski, službeni vhod, kjer je vstopanje za osebe, ki jih policisti poznajo, manj formalizirano. Pri glavnem vhodu, ki ga lahko uporablja vsakdo, pa je pregledovanje, ki vključuje rentgen, strožje.

Formalizirano: vrhovni sodniki vstopajo brez pregleda

Predsednik vrhovnega sodišča Damijan Florjančič je na četrtkovi novinarski konferenci o delu sodstva sicer povedal, da je bil njegov pogled na incident razviden iz njegovega ukrepa, da je »po njem izdal odredbo, da vstopajo vrhovni sodniki v stavbo brez pregledovanj«. Kot je še dejal, so tudi vrhovni sodniki enotnega mnenja, da ne predstavljajo nevarnosti za zaposlene na sodišču.

Florjančič sicer v nasprotju z Zobcem incidenta ni razumel kot napad izvršilne oblasti na sodno, pač pa kot neustrezno reagiranje oziroma izvrševanje delovnih obveznosti uslužbenca varnostne službe do sodnika.

Sindikat: Zobec ima zaposlene na sodišču za manjvredne

Kot so sporočili iz Sindikata delavcev v pravosodju, pa zaposleni v sodni palači v Ljubljani »kar ne moremo verjeti, da se nihče ne odzove in sodnika pozove k opravičilu, njegovemu vodstvu pa razloži, da je njihova verodostojnost pod velikim vprašajem, ker s tako podporo neupravičeno povzročajo dodatno škodo vsem zaposlenim in neodvisnemu sodstvu«.

»Pravosodni policist je v primeru, ko sodnika ni prepoznal, ravnal korektno in po pravilih službe in ni naredil nič, da bi lahko kdorkoli, še najmanj pa nekdo, ki se ima očitno za nekaj več, njegov poklic omadeževal, kaj šele ostale poklice v sodni zgradbi,« je v sporočilu za javnost zapisal predsednik sindikata Tomaž Virnik. Poleg tega je poudaril, da je nedopustno, da ima lahko zaposlene v sodni stavbi kdorkoli za drugorazredne oziroma manjvredne uslužbence.

Zanimivosti

lesena žaluzija
Skriti kotički

Prah, ujet v radiator, se s toplim zrakom širi okrog

zivali pri veterinarju (3)
Pasje težave

Moj pes smrči. Ali je to normalno?

kringa-naslovna
Vampir iz Istre

Prvi vampir v Evropi

jajca na pultu
Vsestransko živilo

Nasveti, ki vam pridejo prav pri uporabi in pripravi jajc

janin vrt1 shutterstock
Vrtnina za vsak vrt

Kako do lepega česna

umazana tipkovnica
Leglo umazanije

Bakterij na tipkovnici je več kot na javnem stranišču