Japonski in ameriški znanstveniki zdaj raziskujejo zdravilo, ki bi pripomoglo k razvoju te mutacije tudi pri tistih ljudje, ki so se rodili brez nje. Poročilo v ta teden objavljeni znanstveni reviji Science Advances je zadnji namig v desetletni raziskavi zdravega staranja v tradicionalni krščanski skupnosti amišev, ki se odreka modernemu slogu življenja.
Zdravo življenje
"Ne samo, da živijo dlje, tudi bolj zdravo živijo," je dejal vodilni avtor raziskave Douglas Vaughan z medicinske fakultete univerze Northwestern. "To je zaželena oblika dolgoletnega življenja," je dodal. Znanstveniki so preučili 117 članov skupnosti Berne v zvezni državi Indiana in odkrili, da ima kar 43 amišev mutirano kopijo gena serpine 1. Ti so v povprečju živeli do 85. leta, ostali pa so umrli v povprečju stari 75 let. Amiši z gensko mutacijo so redkeje zboleli za diabetesom in so imeli učinkovitejši metabolizem.
Zdravilo
Glavni protein, ki vpliva na staranje celic, je po ugotovitvi znanstvenikov PAI-1, nanj pa vpliva gen serpine 1. Znanstveniki z univerze Northwestern nameravajo zdaj v sodelovanju z japonsko univerzo Tohoku razviti in preizkusiti eksperimentalno zdravilo, ki bi zaviralo delovanje PAI-1, tako kot se to dogaja pri amiših z gensko mutacijo. Zdravilo je trenutno v drugi fazi testiranja na Japonskem.