Napoved enotne metodologije testiranja kakovosti izdelkov je odgovor na nekatera opozorila, da multinacionalke potrošnikom v vzhodni in centralni Evropi prodajajo izdelke nižje kakovosti kot pa potrošnikom v zahodnih državah. Na dvojno kakovost hrane in proizvodov iste blagovne znamke v zahodnem in vzhodnem delu Evrope sta denimo letos spomladi opozorili Madžarska in Slovaška ter zahtevali ustrezno ukrepanje.
"Sodelujoči so soglašali, da dvojna kakovost izdelkov ni sprejemljiva," je po zaključku srečanja povedal slovenski kmetijski minister Dejan Židan. Nesprejemljivo je, da se v posameznih državah EU pod enako blagovno znamko prodajajo izdelki različne kakovosti, je opozoril. Ob tem je izrazil zadovoljstvo, da je bilo srečanje na visoki politični ravni, saj so kar nekaj držav zastopali predsedniki vlad.
Jourova je predstavitev enotne metodologije za testiranje izdelkov napovedala predvidoma v prvi polovico leta 2018. Komisarka je pri tem zelo zavzeta, saj so bili prav na Češkem, od koder prihaja, ugotovljeni največji razkoraki v kakovosti izdelkov je dejal.
Ne glede na to pa se je minister danes v Bratislavi dogovoril, da bo Slovenija skupaj s še tremi državami pohitela. "Ministri Češke, Madžarske in Slovaške so sprejeli mojo pobudo za predhodno testiranje na enotnih osnovah, tako da bodo naši testi imeli večjo težo v EU," je povedal Židan.
Koordinatorka teh testiranj bo Slovaška, Židan pa rezultate skupne akcije štirih držav pričakuje predvidoma marca 2018. "Nočemo čakati pol leta ali še več," je svojo pobudo pojasnil Židan ter dodal, da jim bo to omogočilo konstruktivno sodelovanje v razpravi o enotni evropski metodologiji v Bruslju, ki jo je danes napovedala Jourova.