Ostajamo v svetovnem vrhu

Thorov nos se je izkazal, postal je podprvak!

S.R.
27. 9. 2017, 07.00
Deli članek:

Na svetovnem prvenstvu IRO v delu z reševalnimi psi v Avstriji smo Slovenci spet posegli po vrhu! Drugo mesto je dosegel reševalski par Sebastijan Strašek s psom Thorom.

Svetovni podprvak Sebastijan Strašek s psom Thorom

Odprava Društva enote reševalnih psov Slovenije

Tokratno svetovno prvenstvo je zaznamovalo obilno deževje, ki je poplavilo velik del prostora za opravljanje poslušnosti. Tekmovalce je oviral tudi izredno močan veter. Kljub neugodnim razmeram pa je Sebastijan Strašek s psom Thorom ponovno dokazal, da spadata v vrh, in letos z njim posegel še stopničko višje kot lani in zasedel odlično drugo mesto. Lani sta namreč s Thorom na svetovnem prvenstvu že dosegla tretje mesto. »Ves najin trud, vsa požrtvovalnost in veliko odrekanj so nama letos prinesli ponovne stopničke, drugo in najboljše iskanje v najini disciplini, iskanje pogrešanih oseb v naravi. Neizmerno sem vesel za zelo uspešno potrditev najinega dela in seveda velika zahvala vsem, ki nama pomagajo na najini poti,« je povedal Sebastijan Strašek.

Sebastijan Strašek in Thor na stopničkah na drugem mestu

V VRHU ŽE TRETJE LETO

Prve izpite pri nas so vodniki s psi opravili 28. septembra 1991. Iskalne akcije so bile na začetku od dva- do trikrat mesečno, zdaj pa jih je že nekaj v enem tednu.

Reševalni pari Društva enote reševalnih psov Slovenije tako že tretje leto posegajo po vrhu. Leta 2015 je bila Nevenka Štor s psičko Neli svetovna prvakinja, lani je Sebastijan Strašek zasedel tretje mesto, letos pa je posegel po drugem mestu. Tako se že več let zapovrstjo vpisujemo v svetovni vrh pri delu z reševalnimi psi. Svetovno prvenstvo v delu reševalnih psov je letos potekalo od 19. do 24. septembra v okolici Dunaja v Avstriji. Slovenijo so v iskanju pogrešanih v naravi zastopali člani Kinološke zveze Slovenije, Društva enote reševalnih psov Slovenije: Nevenka Štor s psičko Neli, Darko Poštrak s psom Mikom in Sebastijan Strašek s psom Thorom, v iskanju v ruševinah pa Tomaž Dražumerič s Cory.

Tomaž Dražumerič se je s Cory udeležil iskanja pogrešanih v ruševinah.

URJENJE PSOV JE IZREDNEGA POMENA

Urjenje psov za iskanje pogrešanih oseb je pri nas izrednega pomena, saj se v Sloveniji letno izgubi in se nato išče več kot 300 ljudi, zato je postalo urjenje psov za iskanje pogrešanih oseb zunaj urbanih središč sestavni del šolanja in urjenja reševalnega psa. Intenzivno usmerjeno šolanje psov za iskanje pogrešanih oseb pa ima že dolgo brado, začelo se je leta 1987.