"Preveč radikalna in nerealna"

Cerar podpira jedrsko razorožitev, a Slovenija ne bo pristopila k pogodbi o prepovedi jedrskega orožja

J.P./STA
20. 9. 2017, 08.10
Posodobljeno: 20. 9. 2017, 08.13
Deli članek:

V času splošne razprave svetovnih voditeljev ob začetku 72. zasedanja Generalne skupščine ZN so na sedežu ZN v New Yorku pripravljene za podpis tudi številne mednarodne pogodbe. Med njimi je tudi julija sprejeta pogodba o prepovedi jedrskega orožja, ki pa je Slovenija, kot je v torek povedal premier Miro Cerar, ne bo podpisala.

Bobo
Cerar je opozoril, da ima na primer jedrsko orožje tudi Severna Koreja in dokler ga ima in se mu ni pripravljena odreči, je težko pozivati druge države, da se mu odrečejo.

Pogodbo je julija v Generalni skupščini ZN potrdilo 122 držav, vendar med njimi ni bilo jedrskih držav ter članic zveze Nato. Pogodba državam prepoveduje razvoj, testiranje, proizvodnjo, nakupe, skladiščenje in posedovanje jedrskega orožja in drugih eksplozivnih jedrskih naprav. Prepoveduje tudi uporabo tega orožja ali celo grožnje z njegovo uporabo.

Akcije, ki so vnaprej obsojene na neuspeh

"Slovenija se je že prej pridružila zahtevam po jedrski razorožitvi in naša vlada to zelo podpira, podpiram tudi sam. To je nekaj, kar ves čas zagovarjamo in tako bomo tudi nadaljevali," je dejal Cerar.

A hkrati je dodal, da je ta pogodba "v določenih vsebinah preveč radikalna in nerealna". "Mi si prizadevamo za odstranjevanje jedrskega orožja, za razorožitev jedrskih velesil, ker to je huda grožnja človeštvu. Slovenija bo na tej poti vztrajala, seveda pa moramo to delati premišljeno in ne z nekimi ad hoc akcijami, ki so vnaprej obsojene na neuspeh in kjer gre bolj za neko promocijo stališč," je dejal premier Cerar slovenskim novinarjem v New Yorku.

hipno-diploma, hipnoza

Zanimivosti

Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!

Na vprašanje, zakaj je pogodba o prepovedi jedrskega orožja nerealna, je Cerar odgovoril, da če pri tem ne sodelujejo ključne države, ki so nosilke jedrskega oboroževanja, potem gre za simpatično pobudo, ki izzveni v prazno.

"Sem za to, da Slovenija še naprej podpira jedrsko razoroževanje, ampak na način, ki bo do tega postopno tudi dejansko vodil. Ne pa na način, ki je pač mogoče populistično všečen, vendar ne more imeti nekih realnih posledic. Prav tako se moramo zavedati tudi svoje vloge v EU in Natu, v vseh zvezah, kjer moramo ravnati odgovorno in premišljeno," je dejal premier.

Ob tem je opozoril, da ima na primer jedrsko orožje tudi Severna Koreja in dokler ga ima in se mu ni pripravljena odreči, je težko pozivati druge države, da se mu odrečejo. "Mi smo proti vsakemu jedrskemu orožju. To je dolgoročni cilj in če ga bomo dosegli v času naše generacije, ne vem. Ne smemo pa od tega cilja odstopiti," je še dejal slovenski premier.

Nesprejemljivi argumenti

Stranka Levica je sicer ravno v torek Cerarjevo vlado pozvala, naj Slovenija pristopi k pogodbi o prepovedi jedrskega orožja. Argumente, zakaj Slovenija tega ne stori, o katerih je govoril tudi Cerar, pa so v stranki označili za nesprejemljive. Menijo, da bi Slovenija s pristopom k tej pogodbi mednarodni javnosti sporočila, da sama ravna tako, kot pričakuje od drugih držav, in da ne bo dovolila namestitve ali uporabe jedrskega orožja na svojem ozemlju ali v svojem imenu.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja