Kot je poudaril Slavko Setničar, predsednik omenjenega Kulturno-umetniškega društva Žužemberški rogisti, znotraj katerega od leta 2011 deluje tudi balinarska sekcija, so s tem pravzaprav ubili dve muhi na en mah. Znebili so se smeti, ki so kazile podobo kraja, na občinski zemlji pa zdaj stoji skrbno urejen nezahteven objekt z baliniščem, kar je precejšnja pridobitev tako za kraj kot tudi za občino.
Vse skupaj padlo v vodo
Slavko Setničar: "Z ureditvijo balinišča smo ubili dve muhi na en mah."
»Ta ideja je zrasla na mojem zelniku,« pravi Setničar in dodaja, da je le malo manjkalo, pa bi vsa zadeva padla v vodo. Toda občini je kljub težavam vendarle uspelo pridobiti vsa potrebna dovoljenja, v društvu, ki je najemnik tega prostora, pa so nato hitro zavihali rokave in se sredi maja složno lotili dela.
»Ponekod je bil potreben izkop zemlje, spet drugje smo jo malo nasuli, tako da smo na koncu dobili raven teren za balinišče, ki je dolgo 25 metrov, široko pa tri. Obenem smo poleg zgradili še nezahteven objekt, v katerem so kuhinja, prostor za druženje, dve stranišči, zunaj pa tudi peč za peko odojka,« pripoveduje predsednik društva, ki je dva meseca od jutra do večera pomagal in vodil gradnjo ter vse skupaj tudi natančno zapisoval v gradbeni dnevnik.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Le še manjša dela
20 let
delovanja so pred dvema letoma praznovali Žužemberški rogisti.
Rezultat številnih marljivih rok je danes več kot očiten. Ostala so jim le še nekatera manjša dela, kot so dokončanje ograje, postavitev mize s stoli, montaža vrat pod pečjo za odojka in še kakšna malenkost. Računajo, da jih bodo končali do oktobra, ko predvidevajo pridobitev tudi uradno predati namenu, to je druženju in rekreaciji, morda pa bodo kdaj pripravili tudi kakšno tekmovanje.
Balinišče bo namenjeno širši uporabi. »Pod določenimi pogoji bo lahko vsak zaprosil za najem in koriščenje prostora. Toda najprej se moramo v društvu dogovoriti za hišni red,« še dodaja predsednik Žužemberških rogistov.
Jubilej društva
Društvo je pred dvema letoma praznovalo 20. obletnico delovanja in ob jubileju so takrat izdali tudi zbornik. Čeprav jih nekateri poznajo predvsem po sodelovanju na Trških dnevih, so dejavni tudi drugje. Nastopajo na raznih lovskih prireditvah ob občnih zborih, obletnicah lovskih družin, na pogrebih, udeležujejo pa se tudi različnih revij lovskih pevskih zborov in rogistov po vsej Sloveniji. »Trenutno nas igra sedem,« pravi Slavko Setničar, ki kulturno-umetniško društvo neutrudno vodi že od samega začetka in je še edini, ki vztraja od ustanovnih članov. Ti so rog že pospravili v kot, a za njimi prihajajo mlajši, zato se za prihodnost in obstoj te zanimive umetniške skupine ni treba bati.