Vladna pogajalska skupina na ministrstvu za zdravje odločno demantira navedbe predsednika DeSUS Karla Erjavca, da sporazum o začasni prekinitvi stavkovnih aktivnosti vsebuje "še eno prilogo".
"Zdravniki ne pristanemo na to, da koalicijski DeSUS in SD bijeta svoj medsebojni boj za politični prestiž na račun zdravnikov in bolnikov," je po današnji novinarski konferenci mladih zdravnikov, ki so predstavili svoj vidik stanja v zdravstvu, dejal Kuštrin. Od predsednika vlade Mira Cerarja pričakuje, da bo takšno ravnanje čim prej končal, da se bo lahko začelo delo pri uresničevanju sporazuma.
Zdravniška stavka je po njegovih besedah jasno pokazala, da je zdravstveni sistem šibak, trditve, da zdravniki delajo v izrednih razmerah, pa so se potrdile. Če bo sporazum padel, bo to za Fides pomenilo izredne razmere, je ponovil. O nadaljnjih korakih pa bo v tem primeru odločal glavni odbor ali izredna konferenca. Odgovorne v državi je pozval, da sporazum podpišejo.
Nazadujemo na vseh lestvicah
Zdravniške organizacije so politiki ponudile roko pri spreminjanju zdravstvenega sistema, a jih je v zadnjih treh letih ignorirala, je dejal predsednik Zdravniške zbornice Slovenije Andrej Možina. Politika je po njegovih besedah v celoti odpovedala, ob parafiranem sporazumu z zdravniki pa postavlja dvom.
"Nazadujemo na vseh lestvicah, čakalne dobe se podaljšujejo, nezadovoljni so bolniki in zdravniki, tako mladi kot starejši," je dejal.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Koalicijske razprtije bodo čez leto dni pomenile 400.000 čakajočih v čakalnih vrstah, medtem ko jih je danes 300.000, je dejal pravnik pri Fidesu Bojan Popovič.
Erjavec in podpredsednik DeSUS Tomaž Gantar sta po petkovi seji izvršnega odbora DeSUS povedala, da stranka po zapletih glede sporazuma vlade s sindikatom Fides odreka podporo ministrici za zdravje Milojki Kolar Celarc.
Ob tem sta omenila, da imajo v DeSUS tudi priloge k sporazumu o začasni zamrznitvi stavke, ki v samem sporazumu niso omenjene. So pa ključni del glede vsebinskega reševanja nadaljnjega dela in plačevanja dodatnega dela zdravnikov. V Fidesu so se že v petek preko omrežja Twitter odzvali z zagotovilom, da sporazum nima prilog.
Kuštrinov odziv na Tarčo
Kuštrin se je danes odzval tudi na izsledke o velikih razlikah v cenah medicinsko-tehničnih pripomočkov, ki jih je 17. novembra objavila oddaja Tarča na Televiziji Slovenija. Povedal je, da so zdravniki pred časom naredili strategijo slovenskega zdravstva, ki je odgovarjala na vsa odprta vprašanja, tudi na ta, ki jih je pokazala oddaja Tarča. Izrazil je upanje, da odgovorne institucije ob izsledkih Tarče ne bodo ostali križem rok.