Na novinarski konferenci Geodetske uprave so predstavili projekt Posodobitev prostorske podatkovne infrastrukture za zmanjšanje tveganj in posledic poplav. Pri projektu so s sodelavci Geodetske uprave sodelovali partnerji iz Norveške in Islandije.
Posodobitev podatkovne infrastrukture bo olajšala upravljanje voda in zmanjšala tveganja za poplave.
Projekt, ki je trajal tri leta, se bo končal konec novembra. Vreden je več kot tri milijone evrov.
Nov višinski sistem
Leta 1985 so Triglavu izmerili višino 2863,99 metra. Meritve z upoštevanjem izhodišča novega državnega višinskega sistema v Kopru ter novega geoida Slovenije pa so pokazale, da najvišja slovenska gora meri 2863,65 metra, torej 34 centimetrov manj.
Z novo metodo lahko višino določijo v nekaj urah, medtem ko so nekoč za to potrebovali tri dni terenskega dela, je o sami meritvi povedal vodja projekta mag. Jurij Režek.
Zakaj torej takšna razlika? Izhodišče novega višinskega sistema so na podlagi dolgoletnih meritev prestavila iz Trsta v Koper, je pojasnil Režek in dodal, da se izhodišči razlikujeta za 17 centimetrov, ničla v Kopru je sodobnejša. Upoštevati velja tudi, da je novi slovenski geoid za razred točnejši od starega. Prvi je lahko dajal napako 20 centimetrov in več, novi nekje med 5 in 10 centimetrov. Če oba dejavnika seštejemo, je dejal, dobimo teh 30 centimetrov razlike med staro in novo višino.
Geoidnih višin drugih točk še niso preverjali.