Kuštrin je pred pogajanji dejal, da pričakuje "kakšno presenečenje glede na to, da je vlada ministrici za zdravje Milojki Kolar Celarc dala pooblastila, da se pogaja in pride s kakšnimi novimi predlogi".
O zaostritvi stavke se je govorilo že v začetku tedna, a se je takrat Fides odločil to napoved zamrzniti, dokler vlada ne odloči o njihovi zahtevi po izstopu iz enotnega plačnega sistema v javnem sektorju. Vlada je v četrtek sklenila, da takšne zahteve ne podpira.
A kot pravi, bodo zelo hitro videli, ali ima vlada kakšne nove zavezujoče predloge. "Če ne, bomo pogajanja prekinili, obvestili stavkovni odbor in nadaljevali takrat, ko bo vlada imela kaj v rokah," je dejal.
Kot je poudaril, je po naravi zelo velik optimist, a ne verjame, da bo dogovor danes možen, da bi tako preklicali zaostritev stavke. So se pa pripravljeni pogajati. "Mi smo na razpolago kadarkoli cel vikend. Bili smo na razpolago tudi danes, celo dopoldne, pa sem slišal, da so ministri hodili po nekih zajtrkih," je dodal.
Vlada zahteve ni podprla
O zaostritvi stavke se je govorilo že v začetku tedna, a se je takrat Fides odločil to napoved zamrzniti, dokler vlada ne odloči o njihovi zahtevi po izstopu iz enotnega plačnega sistema v javnem sektorju. Vlada je v četrtek sklenila, da takšne zahteve ne podpira.
"Izstop iz enotnega plačnega sistema je bil pred tremi tedni dogovorjen na skupni pogajalski skupini kot najbolj elegantna možnost. Kljub temu ostaja na mizi stavkovna zahteva, kar pomeni spremembo zakona o sistemu plač v javnem sektorju z vertikalnimi napredovanji in odpravo omejitve preseganja 57. plačnega razreda," je dejal Kuštrin.
Da bi preprečili zaostritev stavke, se mora vlada po Kuštrinovih navedbah zavezati, da bo v DZ poslala predlog spremembe sistema plač v javnem sektorju z obvezujočim rokom izvedbe. "Recimo, da vlada to naredi ta mesec - potem smo mi morda pripravljeni zamrzniti stavko za dva meseca," je dejal.
Ob zaostritvi stavke bodo zdravniki opravljali le tiste storitve, ki so za čas stavke zdravnikov opredeljene v zakonu o zdravniški službi. Obravnavali bodo le nujne bolnike, nosečnice, otroke do 18. leta starosti in starejše od 65. let ter bolnike z rakom. Ne bodo pa opravljali nenujnih pregledov ali posegov. Stavkalo bo tudi primarno zdravstvo, je dodal Kuštrin.
Največje breme za bolnike
Predsednik Fidesa priznava, da je stavka "največje breme za bolnike, drugo največje pa za zdravnike, ker smo kar naprej v velikih etičnih dilemah in težavah". Kot pravi, so se zato pogajali kar eno leto, stavko pa so napovedali dovolj zgodaj. "Če bi se vlada tako resno lotila pogajanj pol leta pred začetkom stavke, kot se jih je sedaj, pa se jih tudi sedaj ne loteva dovolj resno, potem teh težav bolniki ne bi občutili," je dejal.
"Nam je zelo hudo, opravičujemo se bolnikom, ampak drugega načina niti nimamo," je izjavil. Ob tem je ponovil, da je stavka razkrila velike težave slovenskega zdravstva. "Kdo odgovarja, ko bolniki ne pridejo na vrsto in imamo nenormalno dolge čakalne dobe, ki so bile tudi pred stavko," se sprašuje. Tako pričakuje, da bodo ustrezni organi hitro in ustrezno reagirali.
Fides od vlade in organov pregona pričakuje prednostno preiskavo koruptivnih praks v zdravstvu
V zdravniškem sindikatu Fides navajajo, da so jih ugotovitve o sistemski korupciji pri nabavi medicinskih pripomočkov, ki so jih v četrtek objavili v oddaji Tarča na Televiziji Slovenija, presunile. Od vlade, ministrice za zdravje, predvsem pa od organov pregona zato zahtevajo in terjajo, da prednostno raziščejo te koruptivne prakse.
"Presenečeni smo in obžalujemo, da so šele novinarji raziskali in odkrili nekaj, česar država s pristojnimi organi očitno ni sposobna. Skupaj z vodstvi zdravstvenih zavodov se je izkazala za popolnoma nesposobno in neučinkovito v boju proti korupciji," so zapisali v sporočilu za javnost.
Kot ugotavljajo, je madež koruptivnih praks padel na celotno zdravstvo, kar je po njihovem mnenju nesprejemljivo. "S takim bremenom, kot ga je razkrila oddaja Tarča, zdravstveni sistem ne more delovati. Zdravniki in vsi zdravstveni delavci ne moremo in ne želimo biti več dežurni krivci za vse družbene težave," so zapisali.
V oddaji Tarča so v četrtek med drugim poročali, da se medicinski pripomočki, kot so srčno-žilne opornice, kolčne proteze, srčni spodbujevalniki itd., po državi plačujejo po različnih cenah in kupujejo prek posredniških podjetij. Razlike v cenah teh pripomočkov so v primerjavi s tujino, denimo s Finsko, velike.
Po njihovih podatkih v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor kupujejo skoraj štirikrat dražje srčno-žilne opornice kot v Ljubljani. Če bi jih nakupili po najnižjih cenah v Sloveniji, bi v prihranili 481.000 evrov. Če bi na primer bolnišnice vseh 6245 srčno-žilnih opornic lani kupile po najnižji ceni, bi prihranile 810.000 evrov.
Fides ponudil približevalni predlog, pogajanja se nadaljujejo v ponedeljek
Fides je v današnjih pogajanjih vladni strani predlagal približevalni predlog. Vlada mora ta predlog preučiti in pogajanja se bodo nadaljevala v ponedeljek popoldne, je po pogajanjih povedala ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc. Predsednik Fidesa Kuštrin pravi, da za zdaj ostajajo pri napovedi zaostritve stavke.
Na današnjih pogajanjih so ponovno obravnavali vseh osem stavkovnih zahtev. Kuštrin je povedal, da se približevalni predlogi nanašajo na realizacijo zahtev glede nagrajevanja zdravnikov, če bi presegli standarde in normative.
To bi se po njegovih besedah lahko uredilo tudi z dodatkom, ki ga sedaj omogoča sistem plač v javnem sektorju. "Tako bi lahko zdravnike nagrajevali že takoj, ne da bi čakali na sprejem novega zakona," je dejal. Takšno nagrajevanje pa bi lahko prišlo v prakso, ko bi bil podpisan stavkovni sporazum.
Kolar Celarčeva je dejala, da bodo "delali s polno paro tudi čez vikend, odvisni smo od izračunov Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, ki razpolaga s konkretnimi podatki in številkami". Tako bodo lahko v ponedeljek povedali, kakšno je stališče vladne pogajalske skupine.
Napoved zaostritve stavke za torek tako ostaja. Po besedah Kuštrina namreč glavnemu stavkovnemu odboru sindikata danes ne morejo več ničesar ponuditi.
"Če bi se minister za javno upravo Boris Koprivnikar danes na skupnih pogajanjih za javni sektor bolj angažiral, bi bila pri drugi točki, ki je še vedno odprta, dosti bližje rešitvi, kot smo. Že ves čas pogajanj se kaže, da ministrstvo za javno upravo ne igra zelo pozitivne vloge," je dejal Kuštrin.
Ministrica je, kot pravi, optimistična, da do zaostritve stavke ne bo prišlo, zato o tem niti ne razmišlja. "Jaz sem vedno optimist, ker zlepa ne odneham in vztrajam," je dejala in ponovno pozvala sindikalno stran, "prevlada razume, ker gre za bolnike".
Je pa dodala, da "dober gospodar dela optimistično, napredno, dolgoročno, vedno pa ima pripravljene tudi vse zadeve za črni scenarij". Kakšne načrte ima v primeru črnega scenarija, pa ni želela razkriti.
Kuštrin pa je dejal, da je bil "že prevečkrat optimističen, tako sem zdaj raje pesimističen, pa bom potem optimističen, ko bom imel za to oprijemljive razloge".