Za sklepčnost kongresa je po statutu IDS potrebna prisotnost najmanj tretjine članov iniciative. Koliko članov štejejo, niso pojasnili, so pa v začetku kongresa ocenili, da jih je v Krškem prisotnih okoli 280.
Zaradi nesklepčnosti so razpravo, ki je danes potekala za zaprtimi vrati, prekinili. Tako tudi niso volili novih organov stranke, med drugim sveta, ki bi moral v prihodnjih tednih izvoliti tudi novega koordinatorja. Najvidnejši obraz ZL Luka Mesec je napovedal, da se bo za ta položaj še enkrat potegoval.
Združitev v eno stranko
Mesec se je zavzema tudi za združitev partneric ZL - poleg IDS tudi Trs, DSD in 4. skupina - v eno stranko. A ne le v ZL, tudi v IDS o tem niso enotni, saj bi nekateri raje videli, da se IDS na prihodnje volitve poda samostojno.
Mesec je v dopoldanskem nagovoru članstva sicer pozval k letu tovarištva, povezovanja, napredka. Ocenil je, da so postali politična sila, ki zmaguje, a zna tudi dostojno preživeti poraz. Po njegovem mnenju so pokazali, da so socialistična alternativa, alternativa tu in zdaj in da je demokratični socializem prihodnost.
O prihodnosti ZL
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
V izjavi po kongresu je povedal, da so danes razpravljali o prihodnosti ZL oz. o tem ali IDS kot ena od koalicijskih partneric daje soglasje za začetek pogovorov o ustanovitvi skupne stranke. Ker v IDS niso želeli vplivati na mnenja drugih partneric, so približno tri ure razpravljali za zaprtimi vrati, do odločitve pa zaradi nesklepčnosti kongresa ni prišlo.
Mesec je dodal, da se zaradi omenjenega odločanje seli na dopisno glasovanje z navadno in po elektronski pošti, o omenjeni odločitvi pa bo odločalo celotno članstvo. Hkrati je za današnjo nesklepčnost okrivil "oster kvorum" v statutu IDS in mesto kongresa izven osrednje Slovenije, ter pristavil, da pričakuje, da bodo po odločitvi sveta stranke dopisno glasovanje opravili v mesecu dni.
Izvedbi kongresa v Krškem je sicer botrovala želja po decentralizaciji Slovenije, da zaradi tega tvegajo glede obiska, pa so se zavedali, je pojasnil.
Sicer se je današnja razprava gibala med dvema možnostima glede nove koalicijske pogodbe ZL, ki bi partnerice tesneje povezala, in glede ustanovitve enotne stranke, ki jo zagovarja tudi sam, je poudaril Mesec. Glede tega, da bi na prihodnjih volitvah IDS nastopila samostojno, pa danes zaradi "splošnega občutenja med članstvom" niso govorili.
Ocenil je tudi, da so v ZL vse bolj naklonjeni povezovanju in da bodo kot koalicija ali enotna stranka v vsakem primeru še letos "naredili korake naprej" k večji povezanosti in enotnosti levice v Sloveniji.
Tega, da se na drugem kongresu IDS ni zbralo zadostno število njenih članov, Mesec ni označil za nezaupnico.