Slovenija

Za brezposelne mlade bomo dobili okoli 10 milijonov

STA / S.R.
27. 6. 2013, 17.31
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Predsednica vlade Alenka Bratušek verjame, da bo revnejša slovenska regija upravičena do sredstev iz evropskega sklada za boj proti brezposelnosti mladih, za katerega bo v evropskem proračunu za obdobje 2014-2020 na voljo šest milijard evrov.

Reuters
Slovenija bo dobila okoli 10 milijonov evrov.

Računa lahko na okoli deset milijonov evrov, "kar ni veliko, seveda pa tudi ni malo", je pojasnila. "Vesela sem, da bo ena pomembnejših tem tega zasedanja zaposlovanje mladih. To je tudi velika prioriteta naše vlade. Vesela sem, da smo, kot kaže, uspeli zagotoviti tudi to, da bo Slovenija upravičena do sredstev, o katerih danes govorimo," je povedala premierka.

"Bila bi bolj vesela, da bi bilo drugače, ampak na žalost se je brezposelnost mladih prav v Sloveniji lani najbolj povečala. Tako da sem res vesela, da nam bo to uspelo," je še dejala predsednica vlade ob prihodu na dvodnevni vrh EU v Bruslju.

Šest milijard evrov iz evropskega sklada za boj proti brezposelnosti mladih bodo sicer na voljo regijam, ki so v letu 2012 beležile več kot 25-odstotno brezposelnost mladih.

Revnejša slovenska regija, Vzhodna Slovenija, tega merila ne izpolnjuje, vendar slovenska stran vztraja, da bi do sredstev kljub temu morala biti upravičena, saj je Slovenija lani med vsemi članicami unije beležila največjo rast brezposelnosti.

Bratuškova je danes v Bruslju tudi spomnila, da Slovenija sama pripravlja še kar nekaj ukrepov za zaposlovanje mladih in da je vlada že sprejela zakon, s katerim bodo delodajalci oproščeni plačevanja socialnih prispevkov. "To naj bi jih razbremenilo za približno 16 odstotkov, kar ni malo," je dejala.

Gre za uvedbo splošne olajšave za zaposlovanje mladih, ki predvideva, da delodajalcu, če bo zaposlil brezposelno mlado osebo, ki je vsaj en mesec registrirana na zavodu za nedoločen čas, ne bo treba plačati socialnih prispevkov za obdobje dveh let.

Ta ukrep naj bi prinesel službo okoli 5000 mladim, je pojasnila premierka. Gospodarstveniki si tega ukrepa, ki bo res pospešil zaposlovanje mladih, želijo oziroma ga pričakujejo, je še poudarila ob prihodu na vrh, na katerem bo v ospredju problem rekordne brezposelnosti mladih.

Na druga vprašanja premierka ob prihodu na vrh ni želela odgovarjati.

Pred zasedanjem voditeljev članic EU se je Bratuškova udeležila vrha stranke evropskih liberalcev, a za zdaj ni jasno, ali je Pozitivna Slovenija, ki ji predseduje, postala članica te evropske stranke. V preteklosti je sicer razmišljala tako o članstvu v stranki evropskih liberalcev kot o članstvu v stranki evropskih socialistov.

Vrha stranke evropskih liberalcev se je udeležil tudi evropski komisar za gospodarske in denarne zadeve Olli Rehn, tako da je bila to za slovensko premierko tudi priložnost za pogovore o bruseljskih priporočilih za proračunsko in reformno ukrepanje Slovenije.

O tem bo sicer predsednica vlade po koncu vrha v petek popoldne govorila s predsednikom Evropske komisije Josejem Manuelom Barrosom. V komisiji so uradno povedali le, da se bosta pogovarjala o temah vrha in reformah v Sloveniji. Po pričakovanjih bo v ospredju sanacija slovenskega bančnega sektorja.