Delo, ki so ga navdahnila vprašanja feminizma

FOTO: Vandali ponoči uničili umetniško delo na pročelju Cukrarne

A.S./STA
4. 5. 2021, 13.36
Posodobljeno: 4. 5. 2021, 13.36
Deli članek:

Policija je že opravila ogled kraja dogodka.

Bobo
Uničeno umetniško delo Solange na pročelju Cukrarne.

Vandali so ponoči na pročelju Palače Cukrarna uničili umetniško delo Katharine Cibulke, ene izmed umetnic, ki se trenutno predstavljajo na razstavi v Mestni galeriji Ljubljana. Delo so navdahnila vprašanja feminizma, predvsem pa iskanje socialne pravičnosti. O dogodku je bila obveščena policija, ki je opravila ogled kraja dogodka. "Dogodek je tako nas kot umetnico neprijetno presenetil in razžalostil. Bojimo se, da dejanje priča o veliki meri nestrpnosti v naši družbi, pušča grenak priokus novim razvojnim projektom v prestolnici, ter kaže nastrojenost proti umetnosti, ki je družbeno kritična," so zapisali v Mestni galeriji Ljubljana.

Bobo
Uničeno umetniško delo Solange na pročelju Cukrarne.

O odrazu časa, v katerem živimo

Direktor Muzeja in galerij mesta Ljubljane Blaž Peršin pa je dodal: "Vandalizem, ki smo mu bili priča, je odraz časa, v katerem živimo, zato bomo v Mestni galeriji Ljubljana umetnici predlagali, da njeno poškodovano delo ostane na pročelju Palače Cukrarna kot ogledalo vsem nam in nas opominja, kam drvimo kot družba in koliko strahu je še v njej prisotnega."

Bobo
Uničeno umetniško delo Solange na pročelju Cukrarne.

Od 30. aprila

Delo z naslovom Solange (kar v nemščini pomeni "dokler"), je na pročelju Palače Cukrarna na ogled od 30. aprila v sklopu razstave Ko gesta postane dogodek, ki združuje dela 16 umetnic. Razstava je bila premierno predstavljena decembra lani v galeriji Künstlerhaus na Dunaju v okviru Leta sosedskega dialoga Slovenija - Avstrija 2019/2020, v Mestni galeriji Ljubljana pa bo na ogled do 20. junija.

Bobo
Uničeno umetniško delo Solange na pročelju Cukrarne.

Vandalizirano delo Katharine Cibulke z napisom "Dokler bo upanje, ki ga širimo, močnejše od strahu, s katerim se soočamo, bom feministka." po zapisu galerije "opozarja na širok spekter na spol vezanih družbenih neenakosti, izkazuje dvome o obstoječih strukturah moči in zahteva krepitev vloge žensk". Delo je na Dunaju še vedno na ogled, prav tako je bilo v preteklosti predstavljeno tudi v številnih drugih državah po svetu (npr. v Maroku).