Črna kronika

Propadli kralj: od nacionalnega junaka do nacionalne sramote

kl
2. 9. 2020, 12.30
Deli članek:

Bivši španski monarh Juan Carlos I je še vedno na begu pred obtožbami zaradi poneverb in pranja denarja.

splet
Juan Carlos I

Juan Carlos Alfonso Víctor María de Borbón y Borbón, kakršno je polno ime 82-letnega nekdanjega španskega kralja, je ob prihodu na prestol Špancem pomenil upanje, ko je prevzel vodenje države po dolgoletni vladavini osovraženega fašističnega diktatorja Francisca Franca. In res je državo po mirni poti privedel v demokracijo, jo priključil Evropski uniji in jo "vrnil na zemljevid".

Očitno pa status odrešitelja in junaka kralju ni bil dovolj. Namesto, da bi ostal v spominu kot kralj, ki je nacijo povedel iz diktature v demokracijo, bo najverjetneje ostal zapisan kot hedonist, ženskar, prevarant in sedaj še begunec. Madež pa bo tako pustil verjetno tudi na svojem nasledniku, sinu Filipu VI., ki je prestol zasedel po Juan Carlosovem odstopu leta 2014.

splet
Kralj Filip VI s kraljco Letizio in Juan Carlos I. s kraljico Sofijo

V začetku avgusta je namreč sina v pismu obvestil, da se seli iz države in odšel. 

Finačniki so namreč odkrili, da ima na nekem računu v Panami sto milijonov evrov, kar pa se je pokazalo samo kot vrh ledene gore. Začela se je preiskava, bivši kralj pa se je umaknil v luksuzni hotel "Emirate Palace" v Abu Dabiju. Tam je njegov prijatelj, šejk Mohamed bin Zayed poskrbel, da je skrbno zastražil hotel, v katerem samo noč v predsedniškem apartmaju stane 10.000 evrov, in ga tako skril pred javnostjo.

splet
Juan Carlos in Mohamed bin Zayid

Medtem ko Juan Carlos išče načine, kako bi se izognil srečanju s španskim vrhovnim sodiščem, to proti njemu vodi postopek o vmešanosti v malverzacije pri dogovorih o izgradnji hitre železnice s Savdsko Arabijo. Proti njemu pa tudi v Švici teče postopek v zvezi s tajnim računom, ki ga je imel v tej državi.

Medtem mu je sin Filip VI., ki se želi na vse načine umakniti od očetovih škandalov, ukinil kraljevo apanažo, ki znaš 194.000 evrov letno in se odrekel družinskemu nasledstvu.

splet
Španska kraljeva družina

Ne glede na to, da je v domovini postal osovražen, pa ima Juan Carlos po svetu še kar nekaj zaveznikov, ki ga očitno ne bodo pustili na cedilu. Poleg že omenjenega šejka je tudi kubanski "kralj sladkorja" Pepe Fanjul dejal, da je bivši kralj vedno dobrodošel na njegovem posestvu v Dominikanski republiki. Prav tako naj bi imel zaveznike v Peruju, poročajo španski mediji.

Problemi Juana Carlosa so se začeli še, ko je bil na prestolu. Čeprav se je trudil, da bi svoje afere skril pred javnostjo, tej ni ušlo, ko je leta 2012 na višku gospodarske krize, ko je v Španiji bila nezaposlena kar polovica mladih, odšel na luksuzni safari v Botswano, lovit slone,. Na sfariju, ki ga je plačal savdski podjetnik, si je takrat zlomil nogo in se je moral hitro vrniti domov na operacijo. Mediji so takrat razkrili njegovo dolgoletno afero z dansko podjetnico nemškega rodu Corino zu Sayn Wittgenstein, ki ga je spremljala na vseh potovanjih, na katerih ni bilo njegove soproge, kraljice Sofije.

splet
Juan Carlos in Corina zu Sayn Wittgenstein

Ta je sicer že dolgo vedela, da ji mož ni zvest. Govorilo se je tudi, da naj bi kralj v svojem življenju spal s kar pet tisoč ženskami, medtem ko je kraljica glavo obračala drugam, da ne bi ogrozila ugled kraljeve hiše in monarhije.

Nikoli mu menda ni oprostila afere s špansko pevko in igralko Saro Montiel, vendar naj bi bil njegov odnos z dansko podjetnico bolj resen, saj naj bi ji podaril kar 65 milijonov evrov.

splet
Juan Carlos I in kraljica Sofija

Kakšna bo usoda nekdanjega kralja, ni jasno. Kot tudi ne, ali bo pri vsem, kar se mu je v življenju zgodilo, spoznal tudi, kako izgleda življenje izza rešetk. V Španiji ima sicer imuniteto, v Švici pa ga ta ne ščiti. Vendar, tudi če ne bo kaznovan zaradi stvari, za katere je obtožen, bo na španski kraljevi družini pustil madež, ki ga bo težko oprati.