Pell, najvišji predstavnik katoliške cerkve, ki je bil spoznan za krivega spolnih zlorab, je bil obsojen v petih točkah obtožnice, ki ga je med drugim bremenila spolnih napadov in posilstva dečkov, ki sta pela v cerkvenem zboru, v letih 1996 in 1997. Grozila mu je kazen do 50 let zapora. Kardinal je ves čas vztrajal, da je nedolžen.
Pell je bil do konca februarja prefekt sekretariata za gospodarstvo v Vatikanu, kar pomeni, da je bil tretji najvplivnejši mož cerkvene hierarhije. Papež Frančišek ga je leta 2017 poslal na dopust za nedoločen čas, da se je lahko v domovini soočil z obtožbami o spolnih zlorabah.
Porota na sodišču v Melbournu je 11. decembra lani po več kot dveh dneh odločanja Pella soglasno spoznala za krivega, vendar je bila odločitev objavljena šele v torek.
Ni grešni kozel
Sodnik Peter Kidd je odločil, da bo moral 77-letnik za zapahi preživeti najmanj tri leta in osem mesecev. V izreku kazni je dejal, da je kardinal zagrešil "nesramen in prisilen spolni napad na žrtvi". "Vaše obnašanje je bilo prežeto z osupljivo aroganco," je dejal. Očital mu je tudi, da med sojenjem ni pokazal nobenega kesanja.
Kidd je povedal, da bo lahko Pell, ki ima dolgo zgodovino težav s srcem, zaprosil za pogojni izpust konec leta 2022. Pri tem je sicer priznal, da kardinal morda ne bo dočakal izpustitve iz zapora. Ob tem je dodal, da je imel Pell sicer brezmadežno življenje. Poudaril je tudi, da se sodba nanaša samo na Pella. "Niste grešni kozel za napake ali domnevne napake Katoliške cerkve. Niste bili obtoženi zaradi teh napak," je zagotovil.
Pell je ravno postal nadškof Melbourna, ko naj bi se v katedrali sv. Patrika zgodile zlorabe. Njegovi žrtvi sta bila 13-letna dečka s prestižnega kolidža sv. Kevina. Ena od žrtev je kardinala ovadila policiji leta 2015, druga je leta 2014 umrla zaradi prevelikega odmerka mamil. Za to njegova družina krivi travmo, ki jo je preživel.