Črna kronika

Z avtom je naporno, vendar vredno truda

Sonja Javornik, Zvezde
29. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

Anja Kotar iz prve roke o zahodu Amerike

Obetavna pevka Anja Kotar z družino že nekaj let živi v Ameriki. Tja so se preselili predvsem zaradi tega, da bi tudi Anja in njen brat imela nekoč možnost kariere na večjem trgu od našega, kar pa ne pomeni, da jih Amerika ne navdušuje tudi zaradi naravnih znamenitosti. Prav nasprotno. In tako so letos počitnice od praznika za 4. julij dalje izkoristili za potovanje po tej ogromni deželi. Odpravili so se po zahodni obali ZDA od San Francisca do Seattla.

»Obala severne Kalifornije in sosednjega Oregona je redko naseljena. Narava je čudovita. V zraku se mešata vonj zelišč in oceana. Če imaš srečo, lahko kar ob cesti na travnatih jasah vidiš jelene in medvede. Bolj ko greš proti severu, proti Washingtonu, bolj je gozd gost in vlažen,« opisuje naravne lepote Anja, ki pa je veliko opazovala tudi ljudi. »Z miljami se spreminjajo tudi ljudje – sproščeni in pozitivni v Kaliforniji, hipster alternativni v Oregonu, odprti za drugačnost v Washingtonu. Seattle v zadnjih letih doživlja velik razcvet, predvsem po zaslugi velikih podjetij, ki privabljajo mlade inženirje, zaradi česar rastejo nove stolpnice in naselja ter vse spremljajoče storitvene dejavnosti.«

Kotarjevi so bili najdalj v Seattlu, kamor bo šel Klemen jeseni na univerzo. »Univerza Washington ima enega od najboljših programov za računalniško znanost in umetno inteligenco na svetu ter ponuja ogromno priložnosti za raziskave in prakso. V zadnjem času dobiva močne finančne injekcije, predvsem od Microsofta in Amazona. Najprej smo obiskali univerzitetno naselje, potem pa še mesto, katerega predmestje se razprostira na različnih polotokih, povezanih z mostovi. Šli smo na slavni Pike Place Market – to je največja in najbolj raznovrstna tržnica, kar smo jih kadar koli videli. Ker se v Seattlu mešajo različne rase in kulture, lahko tu najdeš pristno hrano iz skoraj vsakega konca sveta. Na 4. julij smo si pogledali znamenito Space Needle, ki je bila zgrajena v šestdesetih letih za svetovni sejem. Na vrhu je čudovit razgled na mesto, zaliv in okoliške gore, katerih vrhovi tudi poleti ostanejo beli. Zvečer smo si ogledali ognjemet ob prazniku ameriške neodvisnosti in številne druge znamenitosti,« našteva Anja.

Družina je potovanje nadaljevala proti Oregonu, do Portlanda, mesta s številnimi mostovi, kjer so si ogledali japonski vrt ter najmanjši javni park na svetu in jedli znamenite voodoo doughnuts – krofe, ki jih lahko namesto v škatli kupiš kar v majhni leseni krsti. »Zadnja dva dneva smo namenili potovanju proti domu in si ob tem ogledali še slapove ob reki Columbia v Oregonu – to je regija z največjo koncentracijo slapov na svetu. Čeprav so potovanja z avtom včasih naporna, jih obožujem, ker spoznam ne samo nove kraje in naravo, ampak tudi nove ljudi, nove življenjske sloge, nove glasbene in nove kulinarične okuse,« pravi Anja, ki na teh potovanjih dobi tudi navdihe in ideje za nove pesmi in besedila.