Kar nekoga pomiri, drugega razburi. Kar nekomu predstavlja izziv, drugega obremeni.
Test vam bo dal odgovor na vprašanje, kako se v tem trenutku spopadate s stresnimi situacijami. Na vprašanja odgovorite kar najbolj spontano, možna odgovora pa sta 'drži' ali 'ne drži'.
A Zase imam zelo malo oziroma nič časa.
B Po stresnem dnevu skorajda ne morem odklopiti
C Za sprostitev pogosto sežem po alkoholu.
D Pogosto sem slabe volje.
E Težko odklonim prošnje drugih.
F Nejevolja v službi je zame nekaj vsakdanjega.
G Pogosto imam občutek, da nisem dovolj dobra.
H V družini se pogosto prepiramo.
I Tudi ko jem, hitim.
J Rada bi spala dlje ali boljše.
K Skorajda ne najdem več stvari, ki bi me veselila.
L Imam občutek, da nimam nikoli prostega večera.
M Zelo me moti, če nekaj ni perfektno.
N Sploh ne vem, kako naj opravim vse naloge.
Rezultati
Kolikokrat se odgovorili z »drži«?
Od 0- do 3-krat
Stresna obremenitev je sicer še v mejah normalnega, a nekaj lahko tudi že spremenite.
Od 4- do 6-krat
Popolnoma se zavedate, kako občutite stres. Včasih se počutite precej preobremenjeni. Poiščite metode, s katerimi se boste lažje spopadli z njim.
Od 8- do 12-krat
Vaša stresna obremenitev na dolgi rok ogroža vaše zdravje. Premislite, kako bi si olajšali stvari.
Več kot 12-krat
Zmanjšajte obremenitve, pod katerimi ste! Če vam ne uspe samim, poiščite pomoč!
Ukrepanje
Zdaj, ko ste spoznali, kolikšna količina stresa vas bremeni, je čas za ukrepanje. A čisto iskreno - le kdo ima dandanes še čas za večurni sprostitveni maraton?
Vendar pa ne potrebujemo ure in ure, da bi se lahko sprostili: s posebnim trofotreningom si bomo v sedmih korakih bliskovito hitro znova napolnili baterije.
Trofotrening je mentalni program - mešanica dihalnih vaj, kratke meditacije in avtogenega treninga. Sliši se bolj zapleteno, kot v resnici je. Njegov oče je nemški zdravnik in psihoterapevt dr. Jakob Derbolowsky, ki pravi, da gre pri trofotreningu za obliko duhovnih vaj, pri katerih se osredotočimo na svoje notranje močne plati.
Sedem korakov je treba izvesti drugega za drugim. Če si boste trikrat na dan vzeli po nekaj minut, jih boste zelo hitro osvojili. Nagrajeni boste z dobrim počutjem celega telesa, boljšo prekrvitvijo, koncentracijo in boljšo sposobnostjo razmišljanja.
Vadite lahko povsod
Ime trofotrening izhaja iz medicinskega pojma »trophotrop«, ki opisuje stanje, v katerem se telo regenerira od znotraj navzven in zbere novo energijo, kot denimo med spanjem ali pri meditaciji. Ker so vaje kratke in jedrnate, lahko postanejo vaša rutina, ne glede na to, kje ste - bodisi doma, v pisarni, na avtobusu ali pa v kopalni kadi.
1 Dihajte in odplavite nejevoljo
Zaprite oči in sproščeno zadihajte. Ob izdihu odplavite tudi vso nejevoljo, skrbi in stres. Nato vdihnite sproščenost. S svojim notranjim očesom se tri vdihe in izdihe opazujte med dihanjem.
2 Vzpostavljanje ravnovesja
Po treh vdihih in izdihih si predstavljajte tehtnico z dvema skledicama: v eni sedite vi, v drugi pa so vse vaše težnje, vaša jeza, vaš stres. V svojih predstavah uravnotežite obe strani tehtnice.
3 Iskanje miru
Še naprej globoko vdihujte in izdihujte in se osredotočite na to, kako sedite, ležite ali stojite. Osredotočite se le na zunanjo podobo miru in si pri tem recite: »Čisto mirna/miren sem.«
4 Sprostite roke
Od tega koraka naprej boste ljubeče poskrbeli za svoje telo. Najprej so na vrsti roke. Pomislite: »Moja desna roka, tako težka si, tako topla.« Nato pomislite še na levo roko. Pomembno: ne zahtevajte od sebe preveč. Enkrat vam bo že uspelo, da boste začutili toploto v roki.
5 Umirite srce in dihanje
Bitje srca in dihanje sta najpomembnejši telesni funkciji in zato jima velja posvetiti posebno pozornost. V mislih si izrecite naslednjo formulo: »Moje srce, biješ močno in umirjeno.« In nato še: »Dihanje pride in gre kot darilo.«
6 Pogrejte trebuh, ohladite čelo
Dotaknite se trebuha in glave. Najprej je z naslednjim stavkom na vrsti trebuh: »Moj ljubi trebuh, tako lepo topel si.« Nato je na vrsti glava: »Moje ljubo čelo, kako prijetno hladno si.«
7 Osrečevalna meditacija
Meditirajte naslednjo predstavo: »Rada/rad se imam, sprejemam sebe in svoje telo. Vesela/vesel sem, da je vse tako, kot je. Sem vesel, hvaležen človek.« Zaključite z vajami, tako da se večkrat pretegnete ali pa si rečete: »Zdaj sem osvežena/osvežen in čisto budna/buden.«
In še: iskreno si želimo, da vas naši koristni nasveti popeljejo v manj stresno življenje.