Večina njegovih rastlin je zelenih. »Tukaj še vedno ostajam zvest dejstvu, da želim, da je rastlina lepa skozi vse leto in ne samo takrat, ko cveti. Ob božiču je malo več barvitosti v mojem domu, ko ga obogatim z božičnimi zvezdami, a tudi pri njih rdeči del rastline ni cvet, temveč samo obarvani zgodnji deli listov. Cvet je komaj opazen,« pojasni Jan Robin.
Čeprav nekateri pravijo, da se je treba z rastlinami tudi pogovarjati, sam tega ne dela. »Pa ne zato, ker ne bi verjel v pozitivne komunikacije z zelenjem, temveč se preprosto ne spomnim. Je pa res, da veliko komuniciram s svojim psom Piafom in potem mi očitno ostane premalo časa za rastline,« se nasmeji. Nad rastlinami se je navduševal že v otroštvu. »Za to je zaslužna predvsem moja zlata bibi (babica), ki mi je privzgojila izjemno ljubezen do narave in vsega živega in ni nikoli zatirala mojih norih, otroških idej. Tako mi je omogočila, da sem imel doma mali živalski vrt, celo prašiča sem na povodcu vodil po naši soseski. (smeh) Pa spomnim se, kako sva z babico sadila žametnice oziroma turške nageljne po koroško, medtem ko sva s teto vzgajala afriške vijolice, ko sem bil še v osnovni šoli. Očitno so bili moji začetki bolj osredotočeni na cvetoče rastline,« pripoveduje.
Čaka na predsednikovo povabilo
Ljubezen do rastlin je iz konjička prerasla v posel. »Veliko se ukvarjam z urejanjem vrtov. Delam idejne zasnove in svetovanja. Se pa v zadnjem času vse pogosteje dogaja, da ljudem svetujem pri umestitvi rastlin v prostor – tako imenovani plant styling. Mladi si opremljajo svoje domove in želijo nasvete. Tako se skupaj odpravimo po nakupih in izberemo primerne rastline za njihov dom.«
Na Instagramu so ga opazili celo Avstralci in postal je del svetovnega projekta ter knjige Boyswithplants. »Doletela me je ta čast, da je bila moja fotografija izbrana za naslovnico.« A njegova glavna misija ostaja ozeleniti slovenske domove. »Moja najljubša rastlina je Pilea peperomioides oziroma poprovkasta pileja, zato si vsekakor želim, da bi bilo pileje čim več med nami. Še vedno čakam na povabilo predsednika države Boruta Pahorja, da mu odnesem pilejo za njegovo pisarno.« (smeh) Poleg rastlin sta ga v mladosti zanimala tudi gledališče in nastopanje. »Prav temu sem se v osnovni šoli največ posvečal. S srednjo šolo so prišla druga zanimanja. Starši so kupili hišo, kjer sem si zasadil prvi zeliščni vrt. Primarno sem namreč želel postati farmacevt, ker me je izredno zanimala farmakognozija oziroma veda o zdravilnih rastlinah, na koncu pa pristal na kemiji, a ljubezen do rastlin je ostala.«
Varstva rastlin ne zaupa nikomur
Ker imajo rože rada predvsem dekleta, nas kajpak zanima, kako navdušena so potemtakem nad njim kot poznavalcem rastlin. »Ni pretirane gneče oziroma bi rekel, da dobivam veliko sporočil in pozornosti iz tujine. Slovenci, Slovenke pa smo bolj zadržani, predvsem za moje pojme preveč skoparimo s pohvalami.« Jan je sicer že več let v zvezi, je pa res, da zasebno življenje strogo ločuje od spletnega sveta. »Tam je prostor samo zame in za rastline. No, občasno še za Piafa. (smeh) Sem namreč očka skoraj šest let starega italijanskega hrta. Njegovo ime v francoščini pomeni vrabec, na kar spominjajo njegova ušeska. Drugače je ime dobil po Edith Piaf, francoski šansonjerki, ki je meni zelo ljuba.«
Jan je tudi navdušen popotnik. V zadnjih letih je dodobra prečesal Evropo. Tudi na potovanjih ne gre brez rastlin, zato marsikdaj kakšno na skrivaj prinese domov. »Če je treba fikus zaviti v plastenko mineralne vode in ga pretihotapiti na letalo iz Rima, naredim tudi to.« (smeh) In komu zaupa rastline, ko ga ni doma oziroma kam odpotuje? »Nikomur prav zares. Načelno nikoli ne odpotujem za več kot deset dni. To se pa nekako da prestati brez pomoči.«
Od televizije do zelenih intervjujev
Jana se bo marsikdo spomnil z malih zaslonov, kjer je delal kot voditelj Infodroma. »Iskreno zelo pogrešam to delo, dinamiko televizije, čeprav imam super službo. Veste, delo na televiziji je posebno in človeka kar malo zasvoji. Sicer pa mi je ravno televizija dala dodatno samozavest, veliko sem pridobil znanja na področju retorike, javnega nastopanja, artikulacije. Imel sem to srečo, da sem bil del izobraževanja prek Izobraževalnega centra RTV, kar je bila posebna izkušnja. Imel sem izredne predavatelje: Mišo Molk, Andreja Vajevca, Bogdana Hermana, Hotimirja Tivadarja …«
Je pa na svojem Instagramu začel z Zelenimi intervjuji, kjer gosti številne znane Slovence, vsem pa je skupna ljubezen do zelenja in narave. »Tako sem gostil že igralko Tanjo Ribič, pa popotnico Mojco Mavec, duhovnika Martina Goloba … Vsak teden pa pripravljam tudi kvize, ker želim mlade informirati, da je ukvarjanje z rastlinami zelo prijeten konjiček in da je manj zahteven, kot si večina misli.«
Nekdanji televizijski voditelj ima za Boruta Pahorja posebno darilo
»V mojem domu je trenutno okoli 70 rastlin, nekaj v stanovanju, nekaj na prezimovanju na hodniku. Če pa še seštejem rastline, ki so v oskrbi pri moji družini in tiste v pisarni, pa sem hitro čez 100,« pove Jan Robin, simpatični ljubiteljski botanik, na družbenih omrežjih znan tudi kot Botanistbyheart, kar pomeni botanik po srcu.