Martin Strel, ki je sicer doma iz Trebelnega pri Mokronogu, zadnja leta večji del leta preživlja v Združenih državah Amerike. »Že več kot dvanajst let živim v Arizoni, v mestu Scottsdale. Domov v Slovenijo pa se običajno vračam junija, julija in avgusta, letos pa me je zadeva s covidom-19 prisilila, da sem ostal doma do oktobra. Zaradi tega virusa mi je padlo v vodo tudi snemanje novega dokumentarnega filma z Arnoldom Schwarzeneggerjem,« potoži Martin in doda: »Jaz in on v glavnih vlogah. Snemanje bi morali začeti marca, pa je bilo zaradi virusa vse ustavljeno. En del bi morali posneti v Ameriki, drugi del pa v Avstriji, od koder Arnold prihaja. V načrtu pa smo imeli tudi nekaj kadrov, ki bi jih posneli ob Blejskem jezeru.« Martin sicer Arnolda dobro pozna, saj sta, kot pravi, praktično soseda. »Očitno so našli nekaj skupnega med nama,« smeje se poudari. »On je človek akcije na suhem, jaz v vodi. Z Arnoldom se sicer poznava še od prej, iz Arizone, čeprav poslovno do zdaj še nisva sodelovala.«
Nikoli ne miruje
Martin Strel je sicer lani sodeloval pri snemanju štirih dokumentarnih filmov. »Med drugim sem za britansko produkcijsko hišo posnel film o reki Savi, o njeni zgodovini in o območjih, kamor Sava sega. V filmu po reki plavam in na ta način povezujem vsebino, da je bolj atraktivno.« Njegov do zdaj najodmevnejši dokumentarec pa nosi naslov Mož, ki je premagal Amazonko. Film je obkrožil več kot sto dvajset držav, sam pa je v zadnjih enajstih letih po zaslugi uspešnega filma obiskal prek sto držav. »Leta 2009 je bil moj film eden najbolj udarnih na največjem filmskem festivalu Sundance. Prišli smo celo do nominacije za oskarja leta 2010, prejeli pa smo še sedemnajst drugih nagrad po festivalih po svetu.«
Martin je ponosen tudi na film The Great American Manhunt Enigma Man, ki se predvaja na televiziji National Geographic, kjer sedem znanstvenikov govori o njem. Pa na film Human limits, knjigo The Man who swam the Amazon, ki je prevedena v sedemindvajset jezikov in prodana v milijon izvodih, pa na petkratni vpis v Guinnessovo knjigo rekordov, nagrado za ekologijo ecotop in navsezadnje tudi na državno odlikovanje, ki ga je leta 2001 prejel od predsednika Milana Kučana.
Življenjski projekt
Čeprav se o Martinu zadnje čase ni veliko pisalo in govorilo, ima na zalogi še kar nekaj stvari, ki bodo zelo odmevne, med drugim njegov največji, življenjski projekt: »Najnovejši načrt je projekt Plavanje okoli sveta. Gre za projekt, ki je ocenjen na 500 milijonov evrov. Spremljala bi me 120-metrska ladja, kjer bi spremljali celoten dogodek, ki bi potekal med mojim plavanjem, ustanovile pa bi se tudi neprofitne organizacije, ki bi skrbele za ohranitev oceanov, rek in morij. To bi bila znanstvena odprava kemikov in biologov, jaz pa bi plaval čez sto dvaintrideset držav. Za izvedbo tega projekta potrebujem okoli 120 milijonov evrov, samo filmska ekipa stane 24 milijonov evrov.« Vrtoglavi zneski pa Martina ne odvrnejo od načrtovanja, saj mu med drugim ob strani stoji kanadski milijarder iz Edmontona Ed Moroz, ki se ukvarja z izdelki iz marihuane, ki je v Kanadi legalizirana, vendar pa še vedno išče glavnega sponzorja. »A bo že. Tudi projekt z Amazonko ni bil stoodstotno pokrit, pa sem ga začel in tudi končal. Pri Amazonki še dva meseca pred začetkom nisem vedel, ali bomo startali ali ne. Projekt Amazonka je stal 4,2 milijona evrov, trajal pa šestinšestdeset dni, plavanje okoli sveta pa bi trajalo petsto dni. Ko odplavam, se bo zgodba šele začela.« Začetek projekta Plavanje okoli sveta je predviden v Los Angelesu, na predvečer starta naj bi bil tam eden največjih koncertov, kjer bi nastopili največji glasbeniki country glasbe v Ameriki, kot so Garth Brooks, Alan Jackson, George Strait, Willie Nelson in Dolly Parton. Skozi celotno pot bi bilo organiziranih ogromno dogodkov – od Hongkonga do Kube, v Avstraliji, na primer, bi se zavzemali za ohranitev koralnega grebena. Ladijska pot je dolga okoli sto tisoč kilometrov, plavalna pa okoli 18 tisoč kilometrov.
O poroki ne razmišlja
Pri organizaciji novega projekta mu pomagata tudi njegova otroka, sin Borut in hčerka Nina. »Sin je moj menedžer, hči pa asistentka. Hči živi blizu mene v Ameriki, sin pa v Veliki Britaniji. Po izobrazbi je univerzitetni inženir računalništva, ukvarja pa se s plavalnimi dogodivščinami Swimming Adventures. To so aktivne počitnice na vodi, udeležujejo pa se jih ljudje z vsega sveta. Nina pa je doktorica znanosti iz mednarodnega poslovanja in ima svoje podjetje.«
Na svoja otroka je Martin ponosen, a tudi na to, da se odlično razume z njuno mamo, svojo zdaj že nekdanjo ženo. »Poročena sva bila 27 let, sva še vedno v stiku. Jaz pa živim in sem 'a king without a wife'. Saj ženske za družbo imam, ni pa se še rodila tista, ki bi me še enkrat spravila v zakon,« pojasni v svojem slogu in doda: »Opravil sem državljansko dolžnost, se poročil, vzgojil dva otroka, ki sta svetovljana. Sem spiker na najimenitnejših odrih sveta in tudi v najimenitnejši družbi sveta, kot so Al Gore, Andrew Weil, Bill Gates, Michelle Obama in Nobelovi nagrajenci. Svet me spoštuje in mislim, da sem naredil veliko dobrega.«
Ločeni Martin Strel o novi poroki: 'Ni se še rodila tista, ki bi me …'
Minilo je že nekaj časa, odkar je ultramaratonski plavalec Martin Strel polnil slovenske medije s svojimi podvigi, a kot zagotavlja, o šprtni upokojitvi še ne razmišlja. Pred 66-letnim poklicnim maratonskim plavalcem je namreč še njegov največji projekt – plavanje okoli sveta.