Izmenjava daril je že od nekdaj najprijaznejša in najbolj prijateljska gesta. Tako si povemo in pokažemo, da se imamo radi, se spoštujemo in smo drug drugemu hvaležni.
Prav in lepo je, da se obdarujemo, a darila so lahko simbolne narave. Najpomembneje pa je, da podarimo nekaj, kar si obdarovani želi in ga razveseli, ne pa, kako veliko ali drago je darilo. Za vas smo pripravili nekaj idej za skromna, a lepa in uporabna darila, ki jih z lahkoto pripravite sami.
Kopel za razvajanje z vrtnico in klinčki
Sestavine: 100 g grobe morske soli iz piranskih solin, 1 žlica mandljevega olja, 1 žlica rastlinskega glicerina, 10 kapljic eteričnega olja geranije, suhi cvetovi dišečih vrtnic, klinčki, celi oziroma zdrobljeni v terilniku.
Postopek: Sestavine zmešamo in damo v lepo darilno posodico, ki se dobro zapre. Priložimo lahko tudi leseno žličko za zajemanje in opozorilo, da v kadi lahko drsi.
Zeliščni mošnjički (culice za kopel)
Izdelamo jih zelo hitro in so prav ljubki. Sestavine negujejo kožo in so zelo blage, zato so taki mošnjički primerni tudi za otroke. Mošnjiček damo v kopalno kad in natočimo najprej vročo, nato še hladno vodo. Taka kopel je primerna tudi za najmlajše. Za otroke ne dodajamo nobenih eteričnih olj.
Sestavine (za 5 mošnjičkov): 1 skodelica ovsenih kosmičev, 5 žlic posušenih zelišč (sivka, kamilica, ognjič, rožmarin, meta ...), 5 žlic mleka v prahu
Postopek: V mikserju zmiksamo ovsene kosmiče. V skledi jih zmešamo z mlekom v prahu in posušenim izbranim zeliščem. Razdelimo na pet delov in položimo na pripravljeno blago. Trdno zavežemo z lepo vrvico ali trakom. Za mošnjičke ali culice uporabimo ostanke blaga, ki ne sme biti pregosto tkano, ali pa kupimo v trgovini z metrskim blagom muslin. Iz blaga izrežemo kroge premera 25 cm. Lahko uporabimo tudi kupljene transparentne vrečke iz blaga.
Dišeče kopalne krogle
Čudovite dišeče kopalne krogle so lepo in praktično darilo. Seveda so brez nepotrebne in škodljive kemije ter drugih strupov, ki so običajni v kupljenih izdelkih. Najlažje boste naredili kopalne krogle v silikonskih modelčkih, sicer ne bodo v obliki krogle, temveč v obliki izbranega modelčka, a so lahko še lepše in enako uporabne. Za izdelavo pravih krogel potrebujete plastičen modelček v obliki krogle, ki je sestavljen iz dveh polovic. Je pa delanje krogel nekoliko zahtevnejše, ker mora biti zmes ravno prave vlažnosti, da ne razpade, hkrati pa ne prevlažna.
Sestavine: 230 g sode bikarbone, 150 g citronske kisline, 75 g gustina, 2 žlici mandljevega ali olivnega olja, 25 g grobe morske soli, 1 žlica vode nekaj kapljic jedilne barve, 15–20 kapljic eteričnega olja.
Postopek: Sestavine natančno odtehtamo in po vrsti zmešamo v skledi. Mešamo lahko tudi z rokami, da barvo lepše razporedimo, in enakomerno obarvamo vso maso. Odišavimo jo z eteričnim oljem in damo v izbran model. Če delamo s silikonskimi modeli, maso vanje na tesno natlačimo in pustimo sušiti na zraku vsaj nekaj ur ali čez noč, da se strdi. Vzamemo iz modela in darilno zavijemo oziroma damo v zaprto posodo. Če delamo krogle, obe polovici napolnimo z maso in trdno stisnemo skupaj. Rahlo zasukamo eno polovico in previdno vzamemo ven. Kroglo sušimo na zraku nekaj ur, da postane trda. Delati moramo zelo pazljivo, da se nam krogle ne zdrobijo ali razsujejo. Po nekaj urah so krogle trde in dovolj suhe, da jih lahko spravimo v zrakotesno posodo ali pripravimo za darilo.
Masažno olje za sproščanje
Če uporabimo kakovostno osnovno olje in dobra eterična olja, našim izdelkom ne bo kos noben, niti najdražji tovrstni izdelek iz trgovine.
Sestavine: 150–200 ml mandljevega olja, 20–25 kapljic eteričnega olja geranije, 15 kapljic sivkinega eteričnega olja.
Postopek: Priprava je smešno lahka. Mandljevo olje damo v primerno stekleničko in vanj nakapamo eterična olja. Zapremo, pretresemo in naše dišeče olje je narej