Potem ko sta Barry Diller in Diane von Furstenberg obljubila denar za gradnjo plavajočega parka, darovala nešteto dobrodelnim organizacijam in plačala račun za tako ekskluzivno zabavo po podelitvi oskarjev, na katero si niti Elton John ni uspel zagotoviti vabila, jima je ostalo še nekaj cekinov. To se pač zgodi parom, katerih skupno premoženje ocenjujejo na 3,7 milijarde dolarjev. In tako sta se leta 2016 odločila, da bosta del tega denarja porabila za kloniranje svojega psa.
Zakonca sta korejskemu podjetju plačala več kot 100.000 dolarjev za kloniranje njune Jack Russell terierke Shannon. Njeno DNK so vsadili v pasji zarodek in tako imata zdaj dva klonirana kužka, ki si delita njen dedni zapis - poimenovala sta ju Deena in Evita. A nista edina.
Tudi Barbra Streisand je klonirala svojo psičko Samantho. Preden je njena ljubljena psička pasme Coton de Tulear poginila leta 2017, so ji odvzeli nekaj vzorcev celic iz ust in želodca. In tako sta se rodila Miss Violet in Miss Scarlett. Kljub temu, da gre za klona, Barbra trdi, da imata popolnoma nasprotni osebnosti.
Kloniranje - postopek, ki ni poceni
Komercialno kloniranje hišnih ljubljenčkov je vse večja industrija, odkar je biotehnološko podjetje ViaGen iz Teksasa leta 2015 to storitev prvič ponudilo Američanom. Kljub temu številne stranke zaradi predsodkov še vedno raje ostajajo anonimne. Naročilo klona je zelo osebna odločitev, ki jo pogosto sprejme bogata oseba, ki žaluje za nedavno umrlim hišnim ljubljenčkom - še zdaleč to ni splošno sprejeta praksa.
Celoten postopek namreč spremljajo pomisleki glede “nenaravnega” in mnogi etični pomisleki. Postopek je tudi razmeroma neučinkovit in običajno zahteva oploditev več gostiteljskih psov za nastanek enega samega klona - kar po določenih poročanjih pomeni veliko travmatičnih nosečnosti in veliko mrtvih klonov.
Če pa se kljub vsemu odločimo za to, nas bo stalo okrog 50.000 ameriških dolarjev na psa (ok. 42.000 evrov).
Bo pes res identičen?
Podjetja, ki ponujajo to storitev s previdno izbranimi besedami namigujejo na to, da bo naš nov družinski član popolna kopija izgubljenega ljubljenčka, a tega ne obljubljajo. To pa zato, ker tega ne morejo obljubiti. Kloni bodo mogoče poginuli živali zelo podobni - tako po videzu, kot po osebnosti - lahko pa bodo zelo drugačni.
Klonirani psi so se izkazali tudi za načeloma zdrave, kljub določenim pomislekom, da bi se morda starali hitreje. Prvi kloniran pes, Afganistanski hrt po imenu Snuppy, je bil kloniran leta 2005 v Južni Koreji. Snuppy je doživel 10 let, nato pa poginil zaradi raka. Afganistanski hrti povprečno dosegajo starost 11 let. Leta 2015 so Snuppyja klonirali in rodili so se trije psički, ki so prav tako videti normalni in zdravi.
Kaj nam torej prodajajo za 50.000 dolarjev? Predvsem upanje in psa iste pasme (oziroma podobnega videza), kot tisti, ki ga tako zelo pogrešamo. Mnogi bogataši pa so odločeni, da je to dovolj.