Zanimivosti

Plačevanje s kartico pravi "stopi na gas"

kl
2. 7. 2021, 15.20
Deli članek:

Plačevanje z bančnimi ali kreditnimi karticami v možganih sproži občutek nagrade in spodbuja k nadaljnjemu trošenju, kaže raziskava.

Pixabay
Plačevanje s kartico nam daje občutek nagrajenosti

Nakupovanje oz. plačevanje s kreditnimi in bančnimi karticami nam pravi "stopi na gas" in vodi k "hrepenenju po nakupovanju" v prihodnje, pravi avtor raziskave, ki so jo opravili na inštitutu MIT, Dražen Prelec.

Pretekle raziskave so pokazale, da ljudje, ki plačujejo s karticami, zapravijo več kot tisti, ki plačujejo z gotovino. V tokratni raziskavi pa so uporabili MRI skenerje in opazovali, kaj se dogaja v možganih ljudi, ki jim naročijo naj nek izdelek kupijo in plačajo s kartico oziroma z gotovino.

Ljudem so dali na voljo, da izdelke, ki so jim jih prikazali na zaslonu - od video igric do kozmetike - dodajo na svojo nakupovalno listo oz. v košarico. Potem so imeli na izbiro, ali bodo plačali z gotovino ali s kartico.

Ljudje, ki so plačali s kartico, so bili pripravljeni kupiti dražje izdelke od tistih, ki so plačevali z gotovino in tudi v poprečju so zapravili več.

Skenerji so pokazali, da se je med plačevanjem s karticami aktiviral predel možganov, imenovan "striatum", ki je povezan z občutkom nagrade. Striatum izloča hormon dopamin, ki pri človeku sodeluje pri občutku, da je nagrajen, ali občutkih ugodja, spodbujanja, pa tudi odvisnosti.

Plačevanje z gotovino centra za ugodje ne aktivira. Še več - plačevanje z gotovino pri ljudeh aktivira tiste predele možganov, ki so sicer povezani z bolečino.

Druge tovrstne raziskave so pokazale, da plačevanje s kartico iz misli "odstrani" stroške. Ker je plačilo s kreditno kartico odloženo oz. se zgodi brez neposrednega sodelovanja kupca, se v mislih nakup in plačilo "ločita", ker kupec nima občutka takojšnje izgube denarja, kot je to pri plačevanju z gotovino.

Pomembno pa je tudi (če imate več kartic) ali plačujete s kartico, s katero običajno plačujete za vsakdanje stvari ali s tisto, ki jo uporabljate za plačevanje višjih zneskov (recimo potovanja). "Kartica, ki jo uporabljate za plačilo v restavracijah ali na počitnicah, sproži drugačen apetit za zapravljanje, kot kartica, s katero plačujete recimo gorivo," pravi Prelec.

Rezultati raziskave so lahko pomembni tako za ponudnike, kot za potrošnike, da se zavedajo, kako mehanizmi v možganih vplivajo na potrošniške navade, še posebej zdaj, ko se navajamo na nov način plačevanja - brezstično plačevanje, kjer je neposreden občutek zapravljanja še bolj "oddaljen" od zaznave.

Estrada

PR_nedaUkraden
Aktualove zvezde

Neda Ukraden pri vas doma

vid-valic, veseljak, janja-ulaga, nejc-drobnic, jutranja-budnica
Jutranja budnica na Veseljaku

Vid Valič: 'Ženska in moška pamet sta kot jin in jang'

Vojko Korošec isff , Franko Ascani predsednik Ficts  , Andrej Vodušek Radio1
Izjemen uspeh

Film Dežela junakov prejel medaljo in častno omembo na filmskem festivalu v Milanu

Anne Hathaway
Ameriški igralki

V novem Nolanovem filmu naj bi zaigrali tudi Anne Hathaway in Zendaya

blaž-geč-zvita-feltna-1
Publika jim daje energijo

Video: Za fante iz skupine Zvita feltna je vse leto Martinovo

best-fm-stozice
2. rojstni dan BEST FM

10 tisoč obiskovalcev v Stožicah uživalo v balkanskih ritmih

Zanimivosti

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov

20241028_100059_100551
Zanimivosti

Kaj je tako posebnega pri Huawei napravah, da Ciril Komotar ne more brez njih?

gus
3400 kilometrov v napačno smer

Kraljevi pingvin Gus močno zataval s svoje domovine na Antarktiki

rep46-2024_naslovka
Zanimivosti

Vrtljiva vrata Anžeta Logarja: Nazaj v naročje k Janezu Janši

spanje
Različne zahteve glede na starost

Koliko spanca potrebujete glede na vašo starost?