Zanimivosti

"Doktor Kuga" straši Škote

kl
20. 1. 2021, 14.23
Posodobljeno: 24. 3. 2021, 13.00
Deli članek:

Prikazni ali resnični ljudje? To so se spraševali prebivalci škotskih vasi, ko so se v njih začele pojavljati čudne postave, oblečene v črno in z dolgimi kljuni.

Twitter
"Doktor Kuga" straši Škote

Policija v škotskem Falkirku se trudi najti skrivnostnega neznanca, ki straši lokalno prebivalstvo, oblečen v opravo, ki so jo nosili zdravniki v 17. stoletju, ko je po Evropi in svetu razsajala kuga.

O postavah, oblečenih v dolg črn plašč, črne škornje in črno masko z dolgim kljunom so poročali iz več krajev. Posebej vznemirjeni so bili otroci, ki jih je pojava prestrašila.

"Prosim bodite previdni. Poznam nekaj deklic, ki jih je eden od teh preganjal z nožem," je na Facebooku zapisala neka uporabnica. "Imejte pripravljene telefone in prosim delite ta zapis," je še pozvala.

Zaradi te in podobnih objav so prebivalci krajev, kjer so "Doktorja Kugo", kot so ga poimenovali, opazili, na omrežjih pozvali neznano osebo ali osebe, naj prenehajo vznemirjati in strašiti otroke, obrnili pa so se tudi na policijo.

Ta je sicer sporočila, da doslej še niso zaznali kaznivega dejanja, vendar se bodo potrudili najti neznanca, ki vznemirja prebivalstvo. Kmalu so sporočili tudi, da sumijo, da je v to vpletenih več mlajših moških, s katerimi bodo opravili razgovore.

V 17. stoletju so zdravniki, ki so obiskovali okužene z bubonsko kugo, nosili tovrstna oblačila in masko, s katerimi so se želeli zaščititi pred okužbo. Takrat še niso vedeli, kaj natančno kugo povzroča in so menili, da so vzrok zanjo "miazme", "hudičeve" izparine v zraku, proti katerim so se branili tako, da so v kljun maske natlačili dišavnice, običajno sivko, brinove jagode in klinčke.

Pandemija bubonske kuge, ki je Evropo večkrat prizadela, je samo v 14. stoletju skoraj prepolovila takratno evropsko prebivalstvo. Danes ocenjujejo, da je v nekaj stoletjih zaradi bubonske kuge, ki je razsajala v Evropi, Aziji in Afriki, umrlo več sto milijonov ljudi.

Bubonska kuga je danes ozdravljiva s cepivi in antibiotiki, ni pa izkoreninjena in se še pojavlja, pretežno v Aziji, Afriki in Južni Ameriki. Med letoma 2010 in 2015 so zabeležili 3.248 primerov, umrlo pa je 584 ljudi.

Zanimivosti

cistilnica-novak04
Zanimivosti

Oblačilom in preprogam se splača privoščiti pravo nego

Klic dobrote 2023_Bernarda Žarn in Jure Sešek
Klic dobrote 2024

Dobrodelni koncert za pomoč družinam v stiski

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov

20241028_100059_100551
Zanimivosti

Kaj je tako posebnega pri Huawei napravah, da Ciril Komotar ne more brez njih?

gus
3400 kilometrov v napačno smer

Kraljevi pingvin Gus močno zataval s svoje domovine na Antarktiki