Diktator je bil premagan. V zraku je bilo čutiti zmagoslavje; osovraženi kip se je sesedel v prah, v mesto so vkorakale ameriške čete.
Le bolečina in sramota
Več kot 13 let pozneje Kadim al Jabouri pravi, da obžaluje uničenje kipa. »Ko grem mimo, čutim le bolečino in sramoto,« je dejal. »Sprašujem se, zakaj se to storil?«
Po skoraj desetletje trajajoči iraški vojni je država postala leglo islamskega ekstremizma in utrdba Islamske države. V njenem zadnjem napadu v nakupovalnem središču v Bagdada, ki se je zgodil čez vikend, je bilo ubitih vsaj 250 ljudi. To je bil najhujši napad na iraških tleh po ameriški invaziji.
V nemilosti režima
Al Jabouri je popravljal Sadamove motorje, a je bil za več kot leto dni pahnjen v ječo, potem ko je prišel v nemilost režima. Ta naj bi mu pokončal več kot ducat družinskih članov. Ob prihodu Američanov je bil vzhičen, danes pa kot številni Iračani objokuje leta nestabilnosti in nasilja, ki so sledila. »Vsako leto postaja slabše. Bila je korupcija, ubijanje, plenjenje,« je dejal. »Sadama ni več, namesto njega pa imamo tisoč Sadamov.«
Sam bi ju ubil
Nekdanji rokoborec in dvigovalec uteži danes z družino živi v Bejrutu, prestolnici Libanona, kamor je pred vojno pobegnilo več kot milijon beguncev. O nekdanjem ameriškem predsedniku Georgeu Bushu ml. in nekdanjem britanskem predsedniku vlade Tonyju Blairu govori brez milosti. Po njegovem mnenju sta leta 2003 vojno zakuhala onadva. »Bush in Blair sta lažnivca,« je dejal in dodal, da sta po njegovem mnenju povsem uničila Irak. »Če bi bil kriminalec, bi ju pokončal s svojima golima rokama.«
Kar se tiče nesrečnega kipa, danes za al Jabbourija predstavlja preprostejši in veliko miren čas. Čas, po katerem hrepeni. »Kip bi rad obnovil,« je še dejal. »A se bojim, da bi me ubili.«