Medvedka, ki je huje poškodovala domačina na območju Brkinov, bo za to plačala z življenjem.
Agencija za okolje RS je izdala odločbo o odstrelu medvedke, ki je pred dnevi napadla in huje poškodovala 30-letnega domačina na območju Brkinov. Ker je v bližini kraja, kjer je do napada prišlo, prejšnji petek prišlo do novega srečanja med medvedom in človekom, so na Zavodu za gozdove Slovenije sklepali, da gre za istega medveda.
»Zaradi bližine obeh dogodkov je zavod za gozdove ocenil, da obstaja velika verjetnost, da gre za istega medveda. Na podlagi ugotovitev na terenu je zavod v petek pripravil strokovno mnenje o nujnosti odstrela rjavega medveda za območje med Brkinskim robom in naselji Šilentabor, Zagorje, Knežak in Šembije,« so pojasnili na zavodu. Agencija za okolje ukrep pojasnjuje kot "nujen ukrep v javnem interesu, ki ga ni mogoče odlagati, saj obstaja nevarnost za življenje in zdravje ljudi ter premoženje večje vrednosti". Za odstrel pa so se dogovorili z upravljalci lovišč Tabor Zagorje in Trnovo.
Kako in če sploh bodo poskrbeli za medvedkine mladiče, ni znano. Medvedka za svoje mladiče skrbi do starosti približno dveh let. Če jih iz karkšnihkoli razlogov zapusti pred tem, je verjetnost za preživetje mladičev zelo majhna.
Napadi redki, odstrel velik
Čeprav rjavi medved za človeka dejansko lahko predstavlja fizično nevarnost, se napadi dogajajo relativno redko. Po podatkih zavoda za gozdove v Sloveniji letno beležimo v povprečju dva primera napada rjavega medveda na človeka.
Leta 2020 in 2019 so zabeležili po tri napade na človeka, leta 2018 pa nobenega. Samo letos do 11. avgusta so odstrelili 121 rjavih medvedov.
Srečanja med človekom in rjavim medvedom so v naravi redka, ker rjavi medved človeka praviloma dojema kot nevarnost in se mu zato izogiba. Človeka rjavi medved nikoli načrtno ne zasleduje ali lovi kot plen, napade pa ga lahko, če ga človek preseneti, če se počuti ogroženega ali izzvanega, pri čemer gre za obrambno reakcijo. Za človeka nevarne so lahko tudi medvedke z mladiči, ki človeka ki se jim preveč približa, napadejo misleč, da ogroža mladiče.
V Sloveniji je bilo sicer letos do 11. avgusta iz narave odvzetih 130 rjavih medvedov. 121 jih je bilo odstreljenih na podlagi dovoljenj Agencije Republike Slovenije za okolje, devet medvedov pa je bilo najdenih poginjenih, so prejšnji teden pojasnili na okoljskem ministrstvu.