Pogovor s osebo, ki je okužena (pa tega ne ve) in ne nosi maske, je lahko prav tako nevaren kot kašelj, pravijo nove raziskave. To lahko tudi razloži, zakaj se virus lažje prenaša v zaprtih neprezračenih prostorih.
V ustni votlini nastaja tudi slina. Ta se tako pri govoru, kot pri kašljanju v okolico širi v obliki drobnih kapljic (aerosolov). Ti aerosoli pa lahko vsebujejo viruse, ki se množijo na sluznici grla.
Ker so aerosoli različnih velikosti, vsebujejo različno količino virusa - večje kapljice več, manjše manj. Vendar pa je manjših kapljic več kot velikih. Poleg tega večje kapljice prej padejo na tla, manjše, ki so lažje, pa ne le samo, da prenašajo virus na razdaljah večjih od dveh metrov, pač pa dlje časa tudi vztrajajo v zraku in zato je verjetnost, da jih boste vdihnili in se okužili večja.
"Govor je zelo problematičen, ker pri njem nastajajo zelo drobne kapljice, manjše kot pri kašlju, in lahko vztrajajo v zraku v dovolj velikih količinah, da povzročijo okužbo," pravi profesor Pedro Magalhães de Oliveira, strokovnjak za mehaniko tekočin na univerzi v Cambridgeu, ki je sodeloval pri raziskavi širjenja virusa.
Kapljice lahko v zraku ostajajo še eno uro po tem, ko je okužena oseba govorila vsaj trideset sekund. Še posebej je to problematično v majhnih in neprezračenih prostorih.
Ali se bo oseba tudi dejansko okužila, je odvisno od več faktorjev - ali osebe nosijo maske, kako daleč narazen so, so notri ali zunaj, kakšno je prezračevanje.
"Potrebujete maske, potrebujete varno razdaljo in potrebujete dobro prezračevanje, da se kapljice ne nabirajo v zaprtem prostoru in jih varno odstranite," pravi de Oliveira.