Estrada

Cepivo je v 90-ih odstotkih uspešno

kl
9. 11. 2020, 17.27
Posodobljeno: 9. 11. 2020, 19.10
Deli članek:

Znanstveniki so navdušeni in nekateri pravijo, da bomo že spomladi lahko spet normalno zaživeli.

Profimedia
Fotografija je simbolična.

Razvijalca cepiva, podjetji Pfizer in BioNTech sta rezultate pospremila z besedami "to je velik dan za znanost in za človeštvo".

Cepivo zoper Covid-19 so preizkusili na 43.500 prostovoljcih v šestih državah (ZDA, Nemčiji, Braziliji, Argentini, Južnoafriški Republiki, in Turčiji) in 90 odstotkov prejemnikov cepiva je zaščito na bolezen razvilo v sedmih dneh po prejemku drugega odmerka in 28 dni po prvem.

Pri tem pa niso zaznali stranskih učinkov.

Obe podjetji nameravata konec meseca zaprositi ameriško agencijo za zdravila za "hitro odobritev" cepiva, poimenovanega BNT162b2, za uporabo v nujnih primerih.

Objavo poročila je znanstvena srenja sprejela z odobravanjem in optimizmom.

"Življenje se lahko vrne v normalno stanje že spomladi," je dejal Sir John Bell iz Oxfordske univerze.

Cepivo temelji na vbrizganju dela genetskega materiala virusa Sars-Cov-2, katerega cilj je vzbuditi odgovor imunskega sistema. Gre za popolnoma nov pristop, ki pa očitno daje rezultate. Dosedanji testi so pokazali da cepivo povzroči, da telo začne proizvajati protitelesa in T-celice, potrebne za zaščito pred boleznijo, brez negativnih stranskih učinkov.

Za zaščito sta potrebna dva odmerka v razmaku treh tednov.

V podjetju Pfizer so prepričani, da bodo do konca leta lahko proizvedli 50 milijonov odmerkov, do konca prihodnjega leta pa 1,3 milijarde odmerkov.

Cepivo pa predstavlja tudi svojevrsten logističen problem, saj mora biti hranjeno na izjemno nizki temperaturi, -80 stopinj.