Estrada

SOS za lomljive nohte

R. B. Z., Bodi zdrava
9. 4. 2018, 15.01
Deli članek:

Če mislite, da ste popolnoma nemočni pri kakovosti svojih nohtov, se motite. Marsikaj lahko naredite sami s primerno nego in prehrano.

Bodi zdrava

Poleg ne prav estetskega videza lahko povzročajo tudi bolečine, zlasti kadar se prizadeti noht preveč odlomi in odtrga od posteljice. Rešitev? Pomagamo si lahko na različne načine, dermatologi svetujejo uživanje biotina, vitamina B7, ki lahko, kot je pokazala ena od raziskav, poveča debelino nohta za kar četrtino.

Vzroki za lomljenje

Za pojav lomljivih nohtov obstaja več vzrokov, glavni pa so stik z agresivnimi kemikalijami, različne bolezni, včasih pa nohtom manjka samo malo skrbne nege, vlage, zaradi česar postanejo manj prožni in se začnejo lomiti.

Pomanjkanje vitaminov

Nohti potrebujejo celo vrsto vitaminov za zdravo rast in lep videz. Če postanejo lomljivi, je to znak pomanjkanja vitaminov A, B, C, biotina, folne kisline in kobalamina. Vendar pozor, tudi predoziranje vitamina A lahko vodi k lomljenju nohtov.

Kemikalije

Kdor je vsakodnevno veliko v stiku s kemikalijami, denimo mili ali pralnimi sredstvi, pogosteje trpi za lomljivimi nohti. Ena od možnosti, kako se obvarovati pred tem, je uporaba gumijastih rokavic. Tudi odstranjevalec laka lahko izsuši nohte, kar pa lahko preprosto preprečimo: nohtom moramo privoščiti odmor od nenehnega lakiranja, da se lahko obnavljajo.

Pomanjkanje mineralov

Tudi minerali – zlasti kalcij – so pomembni za zdravo rast nohtov. Če se pojavijo lomljivi nohti v kombinaciji z utrujenostjo, občutkom mraza, bledico, nihanjem razpoloženja in glavoboli, pa je to lahko tudi znak pomanjkanja železa. V tem primeru morate nujno obiskati zdravnika.

Bolezni kože

Glivice na nohtih, ekcemi in luskavica so bolezni, ki so ravno tako odgovorne za lomljive nohte. Tudi tu pomaga obisk zdravnika, ki analizira težavo in predpiše ustrezna zdravila.

Bolezni ščitnice

Bolezni hormonskega sistema, na primer žleze ščitnice (premočno ali preslabotno delovanje), so lahko vzrok za lomljive nohte. Zlasti bodite pozorni, če imate hkrati tudi štrenaste lase, ste izčrpani, se hitro utrudite, veliko znojite, imate težave s telesno težo in krvnim tlakom ali k suhosti nagnjeno kožo.

Revmatoidni artritis

Revmatoidni artritis je najpogostejša vrsta revmatskih obolenj pri nas. Pacienti, ki trpijo za tem, imajo pogosto tudi lomljive nohte brez leska, manjše krvavitve pod nohti ali motnje v rasti nohtov.

Bodi zdrava

NA POMOČ!

Vitamini in minerali 

Dermatologi svetujejo uživanje biotina (vitamin B7), po katerem se debelina nohta poveča kar za 25 odstotkov. Biotin dobimo iz korenja, oreščkov, kot so mandlji in orehi, jajc, kozjega in kravjega mleka, jagod in malin, čebule, kumar in cvetače. Lahko pa ga jemljete tudi v obliki prehranskih dodatkov.

Nega 

- Lomljivih nohtov ne strizite s škarjicami, temveč jih oblikujte s pilico. Pilite jih le v eno smer, saj boste s tem preprečili cepljenje. Svetujemo kratke nohte, spiljene v kvadratno obliko, rahlo zaobljeno proti vrhu.
- Uporabljajte utrjevalce nohtov, ki vsebujejo najlon. Ta na nohtu naredi dodatno oblogo, ki krepi strukturo nohta. Naravni utrjevalec za nohte pa je olivno olje, ki ga nanesete na nohte in pustite učinkovati vsaj petnajst minut.
- Za bolj zdrave nohte lahko uporabite losjon, ki vlaži roževino. Najboljši vsebuje veliko mineralnih olj in glicerina ali tesnilnih snovi (vazelin in čebelji vosek).
- Nohtom privoščite tudi nekaj počitka od laka, da pridejo do zraka. Nanje nanesite vlažilno kremo in pustite, da se zdravilne snovi dobro vpijejo.
- Razvajajte nohte s kopeljo. Za nekaj minut jih namočite v mešanico malo segretega olivnega olja in nekaj kapljic jojobinega olja. Kopel vtrite tudi v obnohtno kožico.
- Po vsakem stiku z vodo nohte in obnohtno kožico navlažite s kremo. Pred spanjem si roke in nohte obilno namažite s kremo, nato pa si nadenite bombažne rokavice.

Preberite tudi: Cvetni prah je že v zraku - spet smrkanje, kašljanje in solzenje. Kliknite TUKAJ!