Estrada

Kaj je prehranska psihiatrija?

Milka Krapež, Zarja
27. 3. 2018, 12.01
Deli članek:

Prehrana je tako pomemben del človekovega zdravja, da so ji strokovnjaki na Harvardu, eni najprestižnejših univerz na svetu, namenili posebno pozornost z uvedbo prehranske psihiatrije. Danes zdravljenje duševnih težav poleg zdravil in pogovornih terapij zahteva tudi znanje o skrbi zase. In prav tu ima prehrana pomembno vlogo.

Revija Zarja

Kar nekaj raziskav, ki so bile objavljene v zadnjem času, dokazuje povezavo med človekovo prehrano in depresijo. Ena med njimi zaključuje takole: »Prehranski vzorec, ki vključuje uživanje veliko zelenjave in sadja, cela žitna zrna, ribe, olivno olje, manj mlečnih izdelkov in škodljivih maščob, je povezan z manjšo nevarnostjo za depresijo. Kdor pa poje veliko rdečega mesa, suhomesnatih izdelkov, rafiniranih semen in žit, sladkarij, mastnih mlečnih izdelkov, obenem pa malo sadja in zelenjave, je v večji nevarnosti, da zapade v depresijo.«

Vendar se lahko vprašamo, kaj je bilo prej, kura ali jajce: ali depresija sili človeka v to, da je nezdravo hrano, ali pa je depresija posledica nezdrave hrane. Tudi to so strokovnjaki raziskali in ugotovili, da lahko z uvajanjem bolj zdrave hrane človek prepreči, da bi postal depresiven. Zdrav način prehrane je seveda sredozemski. Bistvo pa je, da naj bi človek pojedel čim več živil rastlinskega izvora, obenem pa čim manj takih z belo moko in sladkorjem.

Možgani delajo ves čas 

Ugotovitve znanstvenikov sploh niso presenetljive. Človekovi možgani delajo ves čas, skrbijo tako za gibanje kot za razmišljanje in občutke. To pa pomeni, pravi strokovnjakinja za prehrano dr. Eva Selhub, da ves čas potrebujejo ustrezno gorivo, ki ga telo dobiva s prehrano. Zato je pomembno, da je hrana kakovostna, da zadovolji potrebe možganov. Kar človek poje, vpliva na strukturo in delovanje možganov in tudi na razpoloženje. Možgani pa bodo delovali optimalno, če bodo dobili primerno hrano, ki jo lahko uporabijo. Če v telo (in s tem v možgane) pridejo nezdrava, predelana živila, jih telo ne more uporabiti. Še huje: odpadkov se težko znebi. Prehrana, ki je polna rafiniranih sladkorjev, škoduje možganom, poslabša telesno uravnavanje inzulina, obenem pa spodbuja vnetje in povečuje oksidacijski stres. Vsi ti procesi pa povzročajo kronične bolezni in poslabšajo bolnikovo stanje, kar velja tudi za depresijo. Če možgani nimajo kakovostne hrane, po njih krožijo škodljive snovi in posledice se prej ko slej pokažejo s poškodbami možganskega tkiva. Znanost v preteklosti teh povezav ni preverjala, še manj je verjela vanje. Danes pa postaja vse bolj jasno, da je hrana lahko vir zdravja ali pa bolezni, in to velja tudi za duševnost, čustva, razpoloženje.

Večina serotonina se tvori v črevesju 

Serotonin je živčni prenašalec, dobro znan po tem, da nadzoruje spanje, apetit, razpoloženje in preprečuje občutenje bolečine. Kar 95 odstotkov se ga tvori v črevesju, kjer vpliva na stotine milijonov živčnih celic – nevronov. To pa pomeni, da delovanje teh celic ne vpliva le na presnovo in prebavo, temveč tudi na čustva. Na delovanje nevronov in tvorbo serotonina vpliva na milijone tako imenovanih dobrih bakterij, ki so naseljene v prebavilih. Te bakterije so za zdravje izjemno pomembne. Varujejo sluznico v črevesju in zagotavljajo močno obrambo pred strupi ter slabimi bakterijami, zmanjšujejo vnetne procese, izboljšajo absorpcijo hranil in aktivirajo nevrone, da potujejo od črevesja v možgane.

Probiotiki tudi za boljše razpoloženje 

Raziskave so pokazale, da imajo ljudje, ki jemljejo probiotike, se pravi prehranska dopolnila z dobrimi bakterijami, manj težav s stresom, niso tako vznemirjeni in zaskrbljeni, izboljša se jim razpoloženje. Druge raziskave, ki so, na primer, primerjale sredozemsko ali japonsko prehrano s tipično zahodnjaško (kakršno uživa tudi večina Slovencev), so pokazale, da so ljudje, ki jedo tradicionalno, veliko boljše volje in niso depresivni. Japonci pa v nasprotju z zahodnjaki pojedo tudi veliko fermentiranih živil, kar je dodatna korist za zdravje, saj učinkujejo kot naravni probiotik.

Vsak človek sam najbolje čuti, kako neka hrana vpliva nanj. Kdor pa bi želel svoje zdravje še izboljšati in dati možganom možnost, da delajo optimalno, naj se posveti svoji prehrani. Spremembe je mogoče čutiti že, če teden ali dva z jedilnika črtate vso predelano hrano, torej vse mesne ter izdelke iz bele moke, slaščice in podobno. Začenja se obdobje, ko se bo mnogo ljudi »paslo po travnikih«. Regrat namreč že odganja in za razstrupljanje pa tudi za boljše delovanje telesa v celoti skorajda ne bi mogli najti popolnejšega živila.   

Preberite tudi: Prava nega obraza za alergike. Kliknite TUKAJ!

Estrada

radio-1
Šou domov

Robert Roškar ostal brez sovoditeljice

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan

Zanimivosti

mikrovalovna pečica
Nepogrešljiv aparat

Določeno hrano lahko v mikrovalovni pečici raznese ali pa celo zogleni

kavni aparat
Čiščenje in vzdrževanje

Poskrbite, da vam dragega kavnega aparata ne uniči vodni kamen

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij