Estrada

Vitezova zvezda, zvezdnica zimskih stanovanj

M. H.
30. 1. 2018, 12.01
Deli članek:

Ko se iz naših domovanj izseli božično okrasje, v vsej svoji lepoti zasijejo vitezove zvezde ali amarilisi. Čeprav jih je posajene v lončke mogoče kupiti že decembra, se splača počakati ter si z njihovimi velikimi in bohotnimi cvetovi olepšati prehod iz zime v pomlad.

Revija Zarja

Z amarilisi je namreč tako, da cvetijo od decembra pa vse tja do junija, odvisno od tega, kdaj jih pripravimo na cvetenje. Pri tem se ni treba ozirati na velike vrtnarske trgovine ali celo diskonte: tam sedaj že cvetijo narcise, pa ne narava ne mi še nismo pripravljeni na polno razcveteno pomlad.

Torej je sedaj čas za vitezove zvezde. V naravi te čebulnice rastejo v subtropskih območjih Južne Amerike. V Evropi so jih začeli kot predvsem sobne rastline gojiti v 18. stoletju. V viktorijanski dobi so bili amarilisi še posebno priljubljeni ter simbol moči in odločnosti, kar so povezovali z višino njihovih cvetnih stebel. Zdaj je vitezova zvezda simbol uspeha, zato jo nekateri še posebno radi podarjajo ob težko prisluženih dosežkih.

Zmeda z imenom

Sicer pa je s samim imenom amarilisa malce zmede. Carl Linnaeus je z imenom Amaryllis belladonna poimenoval rastlino, ki raste v Južni Afriki, južnoameriški amarilisi, ki jih poznamo danes kot sobne rastline, pa so v resnici Hippeastrum, a so res zelo podobni Amaryllisu beladonni.

V naravi obstaja okoli 90 vrst vitezovih zvezd, s križanjem pa so ustvarili še več kot 600 hibridov, katerih cvetovi so od belih do črtasto oranžnih, vmes pa še roza, rdeči, enobarvni, pisani. Cvetovi so lahko enojni ali dvojni, na enem steblu sta navadno dva, lahko pa tudi štirje; največji cvetovi hibridov dosežejo tudi do 16 centimetrov v premeru.

Revija Zarja

Čebulico ohranimo za naslednje leto

Sedaj so povsod na voljo posajeni amarilisi, ki že imajo nastavljene cvetove. Toda veliko zabavneje je, če jih do cvetenja pripravimo sami. Čebulice, ki jih sicer hranimo v temnem in suhem prostoru, pred saditvijo za nekaj ur namočimo v mlačno vodo. Nato jih posadimo v zemljo za lončnice, a v ne prevelik lonček. Okoli čebulice pustimo največ dva centimetra prostora. Kdaj bo zacvetela, je odvisno od tega, kdaj jo posadimo in kdaj prisilimo v cvetenje. Če amarilis denimo posadimo konec  novembra, bo cvetel konec januarja, če ga posadimo sedaj, nas bo razveselil na začetku marca. Lonec najprej postavimo v topel, a temen prostor, kjer ga pustimo okoli tri tedne. Če takega prostora nimamo, lahko lončke pokrijemo s stožcem iz kartona. Tema je potrebna, da čebulica razvije cvetni nastavek, v nasprotnem primeru se bodo razbohotili le listi. Ko požene približno osem centimetrov visok cvetni poganjek, začnemo rastlino redno zalivati vsak drugi dan in jo počasi navajamo na svetlobo, nazadnje pa jo prenesemo v bivalno sobo. A topleje ko je, krajša bo cvetna doba vitezove zvezde.

Ko rastlina odcveti, pustimo, da požene liste, in jo pustimo rasti od pet do šest mesecev. Lahko jo z loncem vred postavimo na vrt. Ko listi porumenijo, jih porežemo in rastlino za najmanj dva meseca postavimo počivat v hladnejši ter temnejši prostor. V tem času je ne zalivamo. Od pozne jeseni naprej pa lahko ponovno začnemo krog cvetenja. 

Preberite tudi: S soljo nad umazanijo, ki jo je težko odstraniti. Kliknite TUKAJ!

Zanimivosti

cistilnica-novak04
Zanimivosti

Oblačilom in preprogam se splača privoščiti pravo nego

Klic dobrote 2023_Bernarda Žarn in Jure Sešek
Klic dobrote 2024

Dobrodelni koncert za pomoč družinam v stiski

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov

20241028_100059_100551
Zanimivosti

Kaj je tako posebnega pri Huawei napravah, da Ciril Komotar ne more brez njih?

gus
3400 kilometrov v napačno smer

Kraljevi pingvin Gus močno zataval s svoje domovine na Antarktiki