Estrada

Lepotne koristi blaženega stanja

M. B.
28. 1. 2018, 12.01
Deli članek:

Ni vse le v jutranji slabosti, rjavih madežih na čelu in oteklih gležnjih. Nosečnost spremeni telo tudi na dobre načine.

Revija Zvezde

Nihanje hormonov, na primer, poskrbi za debelejše, gostejše lase, polnejše ustnice, koža pa dobi poseben sijaj. Tukaj pa se seznam še ne konča, dermatologi nosečnosti pripisujejo še druge lepotne učinke.

Ta trenutek v Hollywoodu številne nosečnice dokazujejo, da jim blaženo stanje bolj koristi kot škodi. Samo poglejte manekenke Chrissy Teigen, Mirando Kerr ali Behati Prinsloo. Vse imajo že konkretne trebuščke, vendar pa tudi neverjeten nosečniški sijaj. Enako velja za igralko Jessico Alba, ki je pred novim letom rodila tretjega otroka, in Hilario Baldwin, za katero je nosečnost že četrta. O prelepi vojvodinji Kate Middleton pa niti ni treba izgubljati besed. Vse omenjene ženske so dokaz, da ima nosečnost dober vpliv na telo. Znanstveniki govorijo o vsaj petih lepotnih prednostih.

1. Koža sije in je bolj zdrava

Nosečniški sijaj ni nekaj izmišljenega. Je še kako resničen in se zgodi zaradi povečane prekrvitve ter estrogena in progesterona. Več krvi v koži poskrbi za rožnat videz in naredi obraz polnejši. Dogaja se tudi pospešeno obnavljanje kožnih celic, kar pomeni, da na površje kože pridejo nove celice, poškodovane, stare celice pa se odluščijo. Koža je bolj gladka in žari.

2. Polnejše ustnice

Povečan volumen krvi daje tudi ustnicam polnejši videz. Membrane po telesu, zlasti na obrazu, se napolnijo s krvjo in drugimi tekočinami in se zato napnejo. Ustnice so tako videti širše, bolj rdeče. A če jo to pri ustnicah prednost, je oteklina lahko po drugi strani tudi slabost: otečejo namreč tudi dlesni in veke, zaradi česar so nekatere nosečnice videti zabuhle.

3. Izboljšanje nekaterih kožnih bolezni

Po zaslugi pretoka nosečniških hormonov je med nosečnostjo na koži opazno manj mozoljev (zlasti v tretjem trimesečju), nosečnica, ki trpi za luskavico ali ekcemom, pa lahko pričakuje izboljšanje stanja. »Nosečnost sproži v telesu izločanje imunosupresantov, saj gosti otroka in ga noče ogrožati,« pravi Dendy Engelman, dermatologinja z Manhattna. Vnetna kožna stanja gredo v fazo remisije, ki traja vso nosečnost ali še nekoliko dlje.

4. Debelejši in bolj sijoči lasje

Hormoni so zelo povezani z rastjo las, kar pojasni, zakaj so ti med devetimi meseci nosečnosti bolj polni in močni. Zaradi nosečniških hormonov ostanejo lasni folikli v aktivni fazi dlje časa, lasje rastejo hitreje in so debelejši. Hormon progesteron poveča tudi izločanje sebuma, kar sicer pomeni malo bolj mastno lasišče, a hkrati lasje tudi bolj sijejo.

5. Daljši, močnejši nohti

Enako kot za lase velja tudi za nohte. Običajno boljša prehrana nosečnic, jemanje folne kisline in vitaminov se poznata na lepih nohtih. Ti se med nosečnostjo običajno ne lomijo in ne plastijo.

6. Prsi se povečajo

Med nosečnostjo se lahko velikost prsi celo podvoji. To je posledica večje količine progesterona, estrogena in HCG-ja v telesu. Ti hormoni delujejo na tkiva v prsih in skrbijo za zgodnjo fazo laktogeneze, to je proces, ki omogoča prsim, da zaženejo nastajanje mleka. Povečanje prsi je lahko različno, običajno gre za dve košarici. Poleg tega bodoče mamice lahko opazijo tudi potemnitev bradavic.

7. Poporodna resničnost

Žal vse omenjene spremembe po porodu izzvenijo. Ko količina nosečniških hormonov upade, se v roku šestih tednov po porodu telo vrne v normalno stanje. Takrat se ženska poslovi od polnejših ustnic, lasje začnejo pospešeno izpadati, zaradi pomanjkanja spanja pa se tudi za sijočo kožo lahko obriše pod nosom. A ker novi družinski član prinese s seboj številne druge radosti, tega skoraj nobena mamica preveč ne objokuje.

Preberite tudi: Ne nasedajte lažnim obljubam! Kliknite TUKAJ!