Brez prave kazni

Hrvaški policisti, ki so pretepali migrante, že nazaj na delovnem mestu

L.J.
18. 1. 2022, 13.40
Posodobljeno: 18. 1. 2022, 13.41
Deli članek:

Mreža mednarodnih raziskovalnih novinarjev Lighthouse Reports je oktobra objavil video, v katerem zamaskirani hrvaški policisti s palicami pretepajo migrante. Po tromesečnem suspenzu so se sedaj lahko vrnili na delo.

Zajem zaslona / Lighthouse Reports
Video prikazuje brutalno nasilje zamaskiranih hrvaških policistov nad migranti.

V videih, ki jih je objavila mreža Lighthouse Reports, hrvaškim policistom obraze zakrivajo črne balaklave, prav tako ni nikjer z njihovih uniform jasno, da so del hrvaške policije. Njihove oprave nimajo značk, so pa novinarji z analizo opreme pokazali, da gre za policiste interventne enote hrvaške policije za nadzorovanje množic.

O nasilnih maskiranih moških so že dlje časa krožile govorice, poročilo mreže Lighthouse Reports pa je te podkrepilo z dokazi, med drugim z intervjuji z več hrvaškimi policisti in videoposnetki nasilja. 

Hrvaška policija suspendirala tri policiste

V odziv na objavljeno gradivo in kritike, ki so mu sledile, je hrvaška policija identificirala tiste tri policiste, ki se v posnetkih pojavljajo. Šlo naj bi za enega policista iz hrvaške Istre in dva iz mesta Vukovar. Po identifikaciji policistov jim je bila izrečen tromesečni suspenz. O njihovih dejanjih je nato presojalo prvostopenjsko sodišče. Presodilo je, da so bili hrvaški policisti krivi hujših kršitev službenih dolžnosti. Policistom je bila decembra odrejena kazen 6 mesečne preizkusne dobe. V tem času ne smejo zagrešiti dodatnih kršitev, a službe bodo lahko obdržali.

Po izteku pritožbenega roka je sedaj sodba postala pravnomočna in policisti se lahko vrnejo na delovna mesta.

Distanciranje hrvaške policije od dejanj

Po poročanju bosanskega portala N1 se je hrvaška policija popolnoma oddaljila od dejanj na posnetkih in ves čas zatrjevala, da so posamezniki ravnali na "lastno pest" ter da zato niso prejeli nobenih ukazov nadrejenih. A trije zamaskirani policisti še zdaleč niso edini, ki se na Hrvaškem poslužujejo takšnih in podobnih praks. Nasilje hrvaških policistov nad migranti, ki skušajo prečkati mejo z Bosno ali Slovenijo, je bilo zabeleženo že v več medijih in obravnavano v več poročilih nevladnih organizacij.

Nedavno, novembra, je tudi Evropsko sodišče za človekove pravice v sodbi o smrti afganistanske deklice prepoznalo, da je bila za smrt šest-letnice odgovorna hrvaška policija. Prav tako je sodišče spoznalo, da so policisti nezakonito zagrešili kolektivni izgon njene družine in ostalih na poti ter jim tako protipravno preprečili, da bi zaprosili za azil na Hrvaškem.