Ustanovitelj Tesle Elon Musk in ustanovitelj Alibabe Jack Ma sta na debatna stola sedla v sredo v Šanghaju. Energija je bila visoka, debata od časa do časa napeta.
Umetna inteligenca – nevarnost ali ne?
Kitajec Ma je prepričan, da bo umetna inteligenca olajšala življenje ljudem. S tem se je Južnoafričan Musk sicer strinjal, a je bil mnogo bolj previden, ko je govoril o njenih nevarnostih. »Ni me strah prihodnosti umetne inteligence,« je dejal Ma, Musk pa je na to odgovoril s smehom in dejal: »To bodo tvoje slavne zadnje besede.«
»Mislim, da bo umetna inteligenca odprla novo poglavje človeške družbe, v svetu, kjer ljudje skušajo bolje razumeti sebe, kot stvari zunaj sebe,« je bil prepričan Ma. »Sem optimist, mislim da umetna inteligenca ni nevarna.« Musk pa je bil bolj črnogled. »Če gremo nazaj 40, 50 let, smo imeli Pong. Igra z dvema pravokotnikoma in kvadratom na sredi. Danes imamo fotorealistične, realno-časovne simulacije, ki jih igra milijone ljudi hkrati. Če predpostavljamo vsaj malce razvoja, bodo te igre nerazločljive z realnostjo. Ne bomo mogli zaznati razlike. To, ali pa se bo civilizacija končala.«
Mars – prihodnost človeštva ali slepa ulica?
»Mislim, da je pomembno, da sprejmemo zaporedje dejanj, ki bodo najbolje zagotovila nadaljevanje zavesti v prihodnosti. Eno izmed teh dejanj je, da postanemo večplanetarna vrsta, oziroma da zagotovimo, da življenje postane možno na več planetih,« je prepričan Musk.
Ma se s tem ne strinja. Bolj ga zanima življenje na Zemlji: »Nisem ljubitelj Marsa, ker mislim, da je na Mars lahko priti.«
Točka strinjanja – odgovor je ljubezen
Milijarderja sta se sicer strinjala glede ene stvari. Težke čase lahko preživimo le, če v zakup vzamemo ljubezen. »Kjer ni stvari, reda in logike smo ljudje boljši. Ko nekoga ljubiš, za to ni razloga. Rečeš le, ljubim ga ali ljubim jo. Nimam razloga. Ko nekoga sovražiš, ko hočeš nekomu škoditi pa je za tem logika. In kjer je logika, je umetna inteligenca boljša,« je dejal Ma.
»Strinjam se, ljubezen je odgovor,« je na to dejal Musk.