Vojna v Jemnu

VIDEO: Ostanki sestreljene rakete padli na avtocesto

G.G./STA
26. 3. 2018, 09.41
Posodobljeno: 26. 3. 2018, 09.47
Deli članek:

Jemenski uporniki so v nedeljo nad savdsko prestolnico Rijad poslali rakete. Savdska vojska jih je prestregla, ostanki rakete pa so ubili eno osebo v predmestjo.

YouTube

Jemenski uporniški Hutiji so tri rakete izstrelili na Rijad, štiri pa na mesta Hamis Mushait, Džizan in Nadžran na jugu Savdske Arabije. Po navedbah koalicije pod vodstvom Savdske Arabije so bila tarča napadov naseljena območja. Prebivalci Rijada so poročali, da se je okoli polnoči po krajevnem času nad prestolnico večkrat močno zabliskalo. Zaradi šrapnela, ki je ob sestrelitvi raket padel na Zemljo, je bil ubit egiptovski državljan, dva njegova rojaka pa sta bila ranjena.

"Agresivna in sovražna akcija skupine Hutijev, ki jo podpira Iran, kaže, da iranski režim še naprej podpira oboroženo skupino z vojaškimi sredstvi," je poudaril tiskovni predstavnik koalicije Turki al Malki. Izstrelitev več balističnih raket na mesta pa je označil za resen razvoj dogodkov. Televizija Al Masira, ki je v rokah Hutijev, je poročala, da je bilo ena od tarč napadov mednarodno letališče v Rijadu.

Poligon za vojno

Od konca lanskega leta so hutijski uporniki na Savdsko Arabijo izstrelili več deset raket, savdske oblasti pa trdijo, da so doslej še vse prestregle. Med drugim so novembra lani izstrelili raketo na mednarodno letališče v Rijadu, zaradi česar je Savdska Arabija uvedla blokado Jemna. Decembra pa so Hutiji izstrelili raketo proti kraljevi palači v Rijadu.

Jemen je prizorišče spopadov med vladnimi silami predsednika Abedraba Mansurja Hadija, ki jih podpirajo sile arabske koalicije pod vodstvom Savdske Arabije, in uporniškimi Hutiji, ki so leta 2014 zavzeli prestolnico Sana. Konflikt se je še dodatno razplamtel marca 2015, ko so Hutiji napredovali proti mestu Aden, zaradi česar je koalicija proti njim 26. marca 2015 sprožila vojaško operacijo. Hutiji ob današnji obletnici prirejajo veliko zborovanje v Sani.

Odtlej je bilo v Jemnu ubitih okoli 10.000 ljudi, 53.000 je bilo ranjenih, kar je po trditvah Združenih narodov sprožilo eno najhujših humanitarnih katastrof.