Šesterico aretiranih aktivistov, med njimi tudi pesnika Lianga Taipinga, so obtožili spodbujanja sporov in netenja nemirov. Izginilo naj bi tudi nekaj drugih aktivistov.
Skoraj tri desetletja po pokolu komunistični režim še vedno prepoveduje in cenzurira vsako razpravo o krvavem zgodovinskem dogodku.
Združenje mater žrtev pokola na Trgu nebeškega miru je tudi letos od kitajskih oblasti zahtevalo objavo seznama žrtev, odškodnine za njihove svojce in kaznovanje odgovornih za pokol.
Kot so članice združenja poudarile v pismu, jih policija nenehno nadzoruje, zasegla in preiskala pa je tudi njihove računalnike. "Vlada nas ignorira in se pretvarja, da se grozljivi dogodek ni nikdar zgodil. Ne odziva se na naše pozive, medtem ko naši sodržavljani postopoma izgubljajo spomin na dogodek," so zapisale v pismu.
Po njihovih navedbah so oblasti tudi opozorile, da bodo vsi obiski na domu 79-letne ustanoviteljice združenja Ding Zilin prepovedani med 22. aprilom in 4. junijem. "Tisti, ki jo želijo obiskati, morajo varnostno službo zaprositi za posebno dovoljenje," so poudarili v društvu. Tudi Zilinovo že dlje časa nadzorujejo, prekinili pa so tudi njeno telefonsko povezavo.
V spomin na pokol so na Trgu nebeškega miru za danes napovedane tudi demonstracije. Hongkong je edino mesto na kitajskem ozemlju, kjer vsako leto obeležijo nasilno zatrtje prodemokratičnih protestov v Pekingu leta 1989. Vodstvo kitajske komunistične partije je takrat nad protestnike na Tiananmenu poslalo tanke, pri čemer je umrlo več sto, po nekaterih podatkih celo več tisoč ljudi.