odvetniška zbornica slovenije

Odvetniki ogorčeni nad Počivalškovo izjavo

A.S.
29. 3. 2021, 13.08
Posodobljeno: 29. 3. 2021, 13.32
Deli članek:

Iz Odvetniške zbornice Slovenije so sporočili, da so ogorčeni nad izjavo gospodarskega ministra Zdravka Počivalška ob sprejemu novih protikoronskih omejitev.

STA
Odvetniki so se obregnili ob Počivalškovo izjavo.

Počivalšek je včeraj po predlogu svetovalne skupine za covid-10 o enajstdnevnem "lockdownu" ocenil, da se ljudje ukrepov ne bodo držali. Izrazil je razumevanje predloga zdravnikov ter hkrati ocenil, da predlog zanemarja realnost in predvsem stanje duha. Zato je prepričan, da se bo ob zaostrovanju takoj našlo sto odvetnikov, ki bodo nudili brezplačno pravno pomoč vsem, ki bodo ukrepe kršili, in se bo našla opozicija z novimi zahtevami po amnestiji, je povzela Slovenska tiskovna agencija.

Odvetniška zbornica je nad izjavo, s katero po njihovih navedbah Počivalšek odgovornost za nerazumevanje ukrepov s strani javnosti vali na odvetnike, ogorčena. Sami izjavo razumejo kot nerazumevanje vloge odvetništva v upanju, da ne gre za odrekanje njegovi temeljni vlogi v pravni in demokratični državi.

Ob tem so sporočili, da je temeljna vloga odvetništva zastopanje strank v postopkih pred sodišči in državnimi organi ter da je odvetništvo varuh pravic posameznikov nasproti državi. Spomnili so, da ustava RS določa, da je odvetništvo del pravosodja.

»Očitek odvetnikom, da branijo kršitelje, je z ustavnopravnega vidika in z vidika vloge odvetništva v pravni državi povsem zgrešeno in nevarno stališče. Odvetnik lahko pozitivno prispeva k delovanju celotnega pravosodnega sistema in pravne države le tako, da se brezkompromisno bori za pravice svojih strank. Zato vsako odvetnikovo odstopanje od odločnega zavzemanja za pravice njegovih strank pomeni kršitev ne samo njegovih dolžnosti do stranke, temveč tudi do družbene skupnosti in kršitev ustavnopravnih dolžnosti,« so zapisali.

Dodali so, da težko situacijo, v kateri se je znašel svet zaradi epidemije, razumejo, vendar da je njihova dolžnost, da tudi v težkih časih branijo temeljne človekove pravice, zakonitost postopkov ter vladavino prava.