Upa, da bodo šole odprte čim dlje

Pečan spregovoril o sankcioniranju učiteljev, ki bi testiranje odklonili

S.R.
26. 1. 2021, 12.42
Posodobljeno: 26. 1. 2021, 14.00
Deli članek:

Zadovoljstvo nad dejstvom, da so se po treh mesecih šolanja na daljavo znova delno odprle tudi šole, je izrazil tudi predsednik Združenja ravnateljic in ravnateljev Slovenije Gregor Pečan.

STA
Gregor Pečan si želi, da bi se šole čim prej odprle tudi za učence 4. in 5. razreda.

Pečan je glede včerajšnjega množičnega testiranja zaposlenih v šolah in vrtcih poudaril, da se je izkazala izjemno visoka stopnja družbene odgovornosti, saj se je testirala »praktično celotna populacija,« odstotek tisti, ki se testiranja niso želeli udeležiti, pa je bil »izjemno majhen.« Po njegovem mnenju je to signal staršem, da se učenci, vsaj kolikor trenutne razmere dopuščajo, vračajo v varno in zdravo učno okolje. Glede deleža pozitivnih testov je pojasnil, da je ta zelo nizek, »pravzaprav precej nižji kot je sicer v marsikateri regiji povprečen odstotek.« Znova je spomnil tudi na poročilo Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC), v katerem je navedeno, da šole in vrtci v nobeni državi niso predstavljali »generatorja okužb.« 

Skrb staršev je odveč

Pečan je izrazil upanje, da bodo lahko šole in vrtce obdržali odprte čim dlje. Izpostavil je še, da je ob tedenskem izvajanju testov možno zelo dobro spremljati, kaj se dogaja med zaposlenimi v šolah, in se posledično odločati glede nadaljnjih korakov. Hkrati lahko na tem temelji odpiranje celotne družbe. Izrazil je tudi željo, da bi v čim krajšem času v šole sprejeli še učence 4. in 5. razreda. Po navedbah Pečana je skrb staršev glede ocenjevanja znanja povsem odveč, saj da bodo učitelji k ocenjevanju znanja pristopili z ustrezno mero empatije, zavedajo se namreč, da so bili učenci v teh mesecih izpostavljeni »tegobam pouka na daljavo.« 

Glede nadaljnjega tedenskega testiranja je pojasnil, da zaenkrat še nimajo informacij, kako naj bi to potekalo, a da glede na to, da je to včeraj potekalo zelo gladko, upajo, da bo tako ostalo tudi naprej. Meni, da to nekega zelo velikega problema ne bo predstavljalo. »Največji problem je seveda tam, kjer je največ testiranih,« je dodal. 

Kaj z zaposlenimi, ki so testiranje odklonili?

Pečan je glede tistih, ki so testiranje odklonili, dejal, da so sami pridobili dve pravni mnenji, v skladu s katerima pravna podlaga za njihovo sankcioniranje dejansko obstaja. A je poudaril, da se pravne službe glede tega vprašanja še usklajujejo. Glede konkretnega primera iz okrožnice, da bi torej te učitelje lahko sankcionirali z globo od 400 do 4000 evrov, pa je pojasnil, da to ni pomenilo, da je takega zaposlenega na tak način tudi treba kaznovati, temveč da so bile zgolj naštete možnost glede na različne pravne akte. Sam sicer ni prepričan, da je ta globa iz Zakona o nalezljivih boleznih predvidena neposredno za zaposlenega, ki bi testiranje odklonil, temveč prej za odgovorno osebo, a je hkrati poudaril, da bodo to povedali pravniki.