331 evrov

Ministrica vztraja pri nižji socialni pomoči

STA/B.K.
18. 4. 2018, 14.33
Posodobljeno: 18. 4. 2018, 14.35
Deli članek:

DZ se je danes v nadaljevanju izredne seje med drugim lotil predloga novele o socialnovarstvenih prejemkih. Vlada za osnovni znesek minimalnega dohodka predlaga 331 evrov, a matični odbor je predlog dopolnil z amandmajem Levice, po katerem bi ta znesek v obdobju od začetka junija do konca leta znašal 385 evrov. DZ bo glasovanje opravil v četrtek.

STA
Ministrica za delo Anja Kopač Mrak.

Vlada je po besedah ministrice za delo, ki opravlja tekoče posle, Anje Kopač Mrak predlagala zvišanje osnovnega zneska minimalnega dohodka z 297 na 331 evrov, kar predstavlja 11-odstotno zvišanje. Predlagani znesek je po njenem pojasnilu določen tudi glede na višino minimalne plače. Slednja mora biti višja od osnovnega zneska minimalnega dohodka oz. denarne socialne pomoči, je poudarila.

"Delo mora ostati vrednota v naši družbi," je dejala. "Tako se mora višina minimalne plače in osnovnega zneska minimalnega dohodka ustrezno razlikovati," je opozorila.

Po njenih besedah je treba namreč upoštevati, da prejemanje denarne socialne pomoči vpliva tudi na višino drugih prejemkov, tako otroškega dodatka, subvencije vrtca, kosila, malice in najemnine. Brezposelni pa so upravičeni tudi do oprostitve dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Izrazila je željo, da bi ohranili obstoječa razmerja med prejemkom tistih, ki delajo, in tistih, ki ne.

Vladni predlog pokrije le 75 odstotkov eksistenčnega minimuma, kar je nesprejemljivo, so menili v Levici. "Normalni socialni prejemki so ustavna pravica vseh prebivalcev, ne pa miloščina, ki je odvisna od dobre volje vsakokratne vlade," je dejal Miha Kordiš.

Glavne spremembe predlagane novele predvidevajo višji osnovni znesek minimalnega dohodka in spremembo ekvivalenčne lestvice za določanje višine minimalnega dohodka za posamezne družinske člane, tako da bi se povišale meje socialne varnosti za samske osebe in za pare brez otrok, je pojasnil Saša Tabaković iz SMC. S podporo dopolnilu Levice za zvišanje dodatka brezposelnim osebam pa so v SMC na seji matičnega odbora dali "jasen signal", da se bo morala naslednja vlada čim prej resno lotiti tega problema, je dejal.

V DeSUS so opozorili, da s predlaganim zneskom 331 evrov ni mogoče dostojno preživeti. Hkrati pa je treba upoštevati sorazmerje med višino socialne pomoči in drugimi zneski, tudi zneskom minimalne pokojnine, je dejala Marija Antonija Kovačič. V poslanski skupini tako nimajo enotnega mnenja in bodo v četrtek glasovali po svoji vesti, je napovedala.

V SD pa podpirajo prizadevanja svoje ministrice in vlade, da se položaj najšibkejših izboljša, a tudi, da čim več ljudi znova dela in ne živijo od denarne socialne pomoči, je dejal Jan Škoberne. V SD podpirajo predlog ministrice, je poudaril.

Slovenija mora ostati socialna država, so menili v NSi. A v državi se danes ne splača delati, saj je razlika med socialno pomočjo in minimalno plačo po njegovih besedah prenizka, je dejal Jožef Horvat.

Tako kot o predlogu novele zakona o socialnovarstvenih prejemkih bodo v četrtek odločali tudi o predlogih novel zakonov o osebni asistenci in o štipendiranju. Predlagana novela o osebni asistenci določa, da bi ocenjevanje upravičencev do osebne asistence začasno zaradi preobremenjenosti centrov za socialno delo prešlo v okvir skupnosti centrov za socialno delo.

Predlagana novela o štipendiranju pa je še zadnji zakonodajni predlog, ki je povezan z uvedbo avtomatiziranega informativnega izračuna po zakonu o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev, je pojasnila ministrica Kopač Mrakova. Predlog daje pravno podlago, da štipendistom ne bo treba oddajati vlog vsako leto, ampak jo bodo oddali le za prvo leto, potem pa se bo pravica podaljševala po uradni dolžnosti.