Baumgarten je osrednje vozlišče v tem delu Evrope in za nas predstavlja tudi glavno točko, skozi katero se prenaša plin do Slovenije, pojasnjujejo na Agenciji za energijo. Le plin, ki pride v Slovenijo iz Italije, praviloma ni posredovan preko Baumgartna.
Zaradi eksplozije v največjem avstrijskem centru za distribucijo zemeljskega plina v kraju Baumgarten an der March vzhodno od Dunaja, od koder plin prejema tudi Slovenija, sistem prenosa plina iz Avstrije v Slovenijo trenutno deluje z omejenimi zmogljivostmi.
V Sloveniji po njihovih zagotovilih za zdaj ni omejitev pri oskrbi s plinom, saj ima Slovenija vzpostavljene morebitne potrebne ukrepe ob nastanku kakršne koli krize, povezane z zanesljivo oskrbo. Pristojni organi že izvajajo aktivnosti, potrebne za zagotovitev oskrbe s plinom. "Zaenkrat težav pri odjemalcih zemeljskega plina ni, saj oskrba poteka nemoteno," so navedli. Dodali so, da se je cena plina, kot je bilo sicer pričakovano v takšnih primerih, že zvišala.
Kot je za Finance povedal direktor tehničnega sektorja v družbi Plinovodi Franc Cimerman, sistem prenosa plina iz Avstrije v Slovenijo trenutno deluje z omejenimi zmogljivostmi. "Delamo vse, da ne bi prišlo do prekinitev dobave plina v Sloveniji," je pojasnil.
Plinovodi so na svojih spletnih straneh zapisali, da si prizadevajo zagotoviti čim večjo razpoložljivost prenosnih zmogljivosti za preusmeritev dobav za nemoteno oskrbo slovenskega plinskega trga. Težave v dobavi plina bi prizadele tudi slovensko gospodarstvo, saj so nekatera podjetja pri svoji proizvodnji močno odvisna od zemeljskega plina. Med največjimi odjemalci so podjetja iz skupine Sij, Cinkarna Celje, Papirnica Goričane in druga. V Slovenski industriji jekla (Sij) verjamejo, da bo z dobavo vse v redu.
Tehnična direktorica Cinkarne Celje Nikolaja Podgoršek Selič je povedala, da njihovi dobavitelji zemeljskega plina ne vedo še nič povedati glede morebitne prekinitve oskrbe Cinkarne z zemeljskim plinom iz avstrijskega Baumgartena. "Če bi prišlo do prekinitve, bi nas to močno prizadelo, saj bi proizvodnjo titanovega dioksida, ki je vezana na zemeljski plin, morali ustaviti," je še dejala Podgoršek Seličeva.
V Italiji izredno stanje
Italija je zaradi eksplozije razglasila izredno stanje pri oskrbi s plinom. Kot so zapisali na tamkajšnjem ministrstvu za gospodarstvo, državi sicer ne grozi takojšnja energetska kriza, saj ima dovolj zalog. Izredno stanje so razglasili skladno z evropsko direktivo in nacionalnim načrtom.
V eksploziji, ki je v centru za distribucijo zemeljskega plina v Avstriji odjeknila ob 8.45, je umrla ena oseba, 18 je ranjenih, od tega pet oseb huje. Po eksploziji je izbruhnil požar, ki je pod nadzorom. Policija sumi, da je vzrok eksplozije tehnična napaka. Do eksplozije naj bi prišlo na delu plinovoda, ki teče na površju in ki so ga že tudi izolirali in ni več v pogonu.
"Zaenkrat ni nobenih znakov, da je šlo za mednarodni napad ali drugo kaznivo ravnanje," so sporočili iz avstrijske obveščevalne službe. Izključili so tudi možnost terorističnega ozadja eksplozije.
Pomembno središče za distribucijo
Center v kraju Baumgarten an der March blizu meje s Slovaško je največji avstrijski center za sprejem in distribucijo zemeljskega plina iz Rusije in Norveške ter drugod. Po podatkih upravljavca zemeljski plin tu izmerijo, testirajo ter pripravijo za transport.
Gre za enega najpomembnejših središč za distribucijo zemeljskega plina v Evropi, od koder gredo transavstrijski, zahodno-avstrijski ter avstrijsko-madžarski plinovodi. Distribucijska mreža obsega skoraj 40.000 kilometrov.
Iz tega centra distribuirajo zemeljski plin tudi v Nemčijo, Italijo, Francijo, Hrvaško in na Madžarsko ter tudi v Slovenijo. Preko njega gre okoli tretjina ruskega plina za zahodno Evropo. Gas Connect Austria je sicer v stoodstotni lasti avstrijskega energetskega koncerna OMV.
Kot je poudaril upravljavec centra Gas Connect Austria, je nacionalna oskrba s plinom zaenkrat pokrita, tranzit prek Avstrije v smeri juga in jugovzhoda pa je do nadaljnjega okrnjen. Pri ruskem energetskem gigantu Gazprom zagotavljajo, da poskušajo preusmeriti dobavo plina na jug Evrope, da bi se izognili morebitnim prekinitvam v dobavi, poroča nemški Deutsche Welle in dodaja, da so po eksploziji v Evropi hitro narasle cene plina.
Slovenija je zaradi pomanjkanja lastnih virov glede oskrbe zemeljskega plina popolnoma odvisna od dobav iz tujine. Večina zemeljskega plina je bila v letu 2012 uvožena iz Rusije (42 odstotkov), Avstrije (35 odstotkov) in Alžirije (16 odstotkov), je razvidno s spletne strani Geoplina. Preostale količine so bile uvožene iz Italije in drugih držav.