1. Pogosto mežikajmo
Mežikamo povsem nezavedno, pomen mežikanja pa je, da z zapiranjem vek zagotovimo enakomerno razporeditev očesne tekočine po vsej površini zrkla. S tem je oko zaščiteno pred izsušitvijo. Običajno pomežiknemo od 10- do 15-krat v minuti – kadar zremo v zaslon, pa je ta frekvenca znatno nižja. Zato moramo pred zaslonom sami poskrbeti, da dovolj pogosto zapremo veke, saj tako ščitimo oči pred ščemenjem zaradi izsušitve.
2. Redno gibanje dela čudeže
Ena najpogostejših poškodb oči, ki nastajajo s staranjem, je degeneracija makule oziroma rumene pege. Začne se po 55. letu starosti, najnovejše ameriške raziskave pa potrjujejo, da jo lahko z gibanjem upočasnimo. Enako velja za nastajanje zelene mrene. Gibanje namreč pospeši prekrvitev, kar koristi celotnemu organizmu, tudi očem.
3. Ne odlašajte z rednimi pregledi
Povsem samoumevno se nam zdi, da z avtom vsako leto opravimo tehnični pregled – kako pa je z našimi očmi? Večina težav z očmi nam dlje ostaja prikrita, ker se razvijajo zelo postopno, zato svoje povečane občutljivosti za svetlobo ali slabšanje vida ne zaznamo takoj. Prej ko strokovnjak to opazi, bolje za naše oči!
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 21, 21. maj, 2024.