Letala so, da bi lahko služila svojemu namenu, posebej prirejena. Ameriški voditelji lahko iz njih izdajajo ukaze in, če je treba, bijejo jedrsko vojno. Eno takšnih kot senca sledi ameriškemu predsedniku Donaldu Trumpu, kadarkoli krene na pot s predsedniškim letalom Airforce One.
Povsem analogno
Vsak od štirih boeingov E-4B je vreden 250 milijonov dolarjev (208 milijonov evrov), vsaka ura v zraku pa davkoplačevalce 160 tisoč zelencev (133.000 evrov). Vsi se ponašajo z najnaprednejšimi obrambnimi mehanizmi, varni so celo pred elektromagnetnim udarom. Da bi zmanjšali nevarnost kibernetskih napadov, posadka z letali upravlja povsem analogno.
Letala za sodni dan niso državna skrivnost. A čeprav so v uporabi od 70. let prejšnjega stoletja, ameriške zračne sile njihovega obstoja še niso potrdile.
Kot senca
Posadka poleg pilota in kopilota sestoji še iz več deset vojaških svetovalcev, vojnih strategov in komunikacijskih strokovnjakov, katerih naloga je, da predsedniku v primeru jedrskega konflikta po najboljših močeh pomagajo. Posebne opreme jim seveda ne primanjkuje – ena takih pritiklin je 8-kilometrska žica, ki predsedniku zagotavlja stalen stik s podmorsko floto, če bi bili vsi drugi načini komunikacije onemogočeni.
Četverica letal je bila v zadnjih let hladne vojne v stalni pripravljenosti. V teh dneh je eno od njih neprestano v bližini predsednikovega letala, ko ta potuje v tujino. Tudi ko je glava Združenih držav Amerike v domovini, njihovi motorji neumorno brnijo.