Trajnost

Ne izgubite subvencije zaradi slabih fotografij

Tina Nika Snoj
15. 11. 2024, 15.20
Posodobljeno:  15. 11. 2024, 15.21
Deli članek:

Pri pridobivanju subvencij Ekosklada je natančnost dokumentacije ključna. Del nje so tudi fotografije "prej in potem", saj dokazujejo stanje pred začetkom in po končanju del. Slabe fotografije so lahko razlog, da vam subvencijo zavrnejo.

Shutterstock
Vsak projekt ima specifične zahteve glede dokumentacije.

Pri pridobivanju subvencij Ekosklada je natančnost dokumentacije ključna. Del nje so tudi fotografije "prej in potem", saj dokazujejo stanje pred začetkom in po končanju del. Slabe fotografije so lahko razlog, da vam subvencijo zavrnejo.

Pred vsako naložbo v svoj dom najprej preverite, če ste upravičeni do katere izmed subvencij Ekosklada. Splača se. Prihranite lahko od petine pa vse do polovice stroškov naložbe. Pazite pa, da ne boste ob več tisočakov pomoči zaradi tega, ker je vaša fotodokumentacija slaba ali nepopolna. Če fotografije ne zajamejo potrebnih podrobnosti, vam lahko subvencijo tudi zavrnejo. Od tistih 10% zavrnjenih je namreč kar nekaj takšnih, kjer ni ustrezal ravno slikovni dokaz o opravljenih delih.

Pri fotografiranju se držite naslednjih splošnih smernic

Jasnost fotografij: Fotografije naj bodo v visoki ločljivosti, saj mora biti vidno dejansko stanje objekta. Če so slike pretemne, zamegljene ali neostre, jih lahko Ekosklad zavrne.

Širok kot fotografiranja: Na vsaj eni fotografiji zajamite čim širši kot, ki prikazuje večji del prostora ali stavbe. To omogoča jasnejši pregled nad spremembami.

Ponovite: Uporabite enake kote in pozicije tako pri fotografiranju "prej" kot "potem." Če slikate zunanje stene, denimo, naj bosta obe fotografiji posneti s približno enake oddaljenosti in pod istim kotom.

Shutterstock
Pri menjavi oken morate zabeležiti vsak korak montaže.

Kvaliteta osvetlitve: Fotografirajte podnevi z naravno svetlobo ali osvetlite z lučjo, kjer ni dovolj svetlobe kot, na primer, v garaži ali kleti. Temne slike lahko zameglijo podrobnosti in otežijo pregled.

Obvezni elementi: Sledite navodilom Ekosklada glede obveznih elementov, ki morajo biti vidni na fotografiji. Na primer, pri obnovi fasade je pomembno, da so vidne vse strani objekta, pri menjavi stavbnega pohištva pa naj bodo zajeta vsa okna in vrata, ki so bila obnovljena.

Datumski pečat: Čeprav Ekosklad ne zahteva vedno datuma na fotografijah, je lahko ta zelo koristen kot dokaz, da je bila fotografija posneta v ustreznem časovnem obdobju.

Organizacija in označevanje fotografij: Več ni nujno bolje, ko pošiljate dokumantacijo, je pa zagotovo bolje, da imate v lastnem arhivu 30 kot 3 fotografije. Morda bo potrebno foto dokumentacijo dopolniti. Fotografije razporedite in označite tako, da bo jasno, kateri del objekta predstavljajo. Lahko uporabite oznake, kot so "Okno dnevna soba - prej" in "Okno dnevna soba - potem."

Podrobnosti projektov: Pri manj očitnih posegih (npr. izolacija oken ali sten, ki po končanih delih ni vidna), bodite še posebej pozorni, da imate fotografije del med vsako fazo postopka. Vsak projekt ima specifične zahteve glede dokumentacije, zato natančno sledite navodilom na spletnih straneh ali se posvetujete z njihovo podporo, da boste natančno vedeli, kakšne fotografije zahteva vaš projekt.

Shutterstock
Staro peč morate fotografirati, ko je še priklopljena ter kasneje, demontirano.

Konkretne subvencije zahtevajo naslednje

Toplotna izolacija (fasada, streha, okna): Preden se lotite del, fotografirajte celotno fasado ali streho stavbe, pri čemer vključite več zornih kotov, da bodo vidni vsi kritični deli. Pri oknih morate posneti notranjo in zunanjo stran vsakega okna. Med montažo pa poslikajte vse faze postopka, da zabeležite nove materiale in izboljšano toplotno zaščito.

Prezračevalni sistemi (rekuperacija): Najprej fotografirajte mesto vgradnje pred začetkom del. Vmesne fotografije naj vključujejo vse vgrajene komponente prezračevalnega sistema, kot so rekuperatorji, prezračevalne cevi in odprtine. Na koncu fotografirajte nameščen sistem.

Kurilne naprave in ogrevalni sistemi: Če gre za novo peč ali toplotno črpalko, najprej dokumentirajte celoten prostor, kjer bo naprava nameščena, predvsem pa še priljučeno staro peč. Prav pri teh se pogosto zatakne, ker ljudje ne slikajo stanja pred in med deli ali pa ne fotografirajo pravilno, pravijo na Ekoskladu. Po posnetkih celotnega prostora in priključkov v steni namreč na Eko skladu vidijo, da gre dejansko za vašo peč, denimo, in da je niste slikali pri sosedu. Pri menjavi peči je zelo pomembno, da je na fotografijah videti, kako je bila vgrajena, da je bila priklopljena na dimnik in na centralno ogrevanje. Če jo boste slikali razmontirano na dvorišču, to ne bo dovolj. Potrebujete pa tudi to, peč pred hišo in fotografijo prazne kotlovnice.

Fotovoltaika in solarni sistemi: Posneti morate celotno streho pred namestitvijo, ko je še prazna. Tudi tu je široki kot, ki zajame celo površino, obvezen. Priložite tudi natančne prikaze montaže in fotografijo vseh solarnih modulov po namestitvi.

Aktualne novice

shutterstock_220205908

Vsak Slovenec zavrže 78 kg hrane na leto

V Evropski uniji letno zavržemo 58 milijonov ton hrane, v Sloveniji lani skoraj 165.000 ton. Z bolj premišljenimi nakupi in porabo ne bi le pomagali ohranjati čisto okolje in dragocene vire, tudi lep kupček denarja bi prihranili.

trajnost

S trajnostno embalažo proti prepolnim košem

S spremljanjem vsebine koša z embalažo lahko ugotovimo, da je prostora za izboljšave ter zmanjšanje negativnega vpliva na okolje še veliko.

trajnost, trajna-mobilnost

Električni avtomobili - koliko so ekološki in se vanje splača vlagati

Razmišljate o nakupu električnega avtomobila? Vas zanimajo novosti? Svet elektromobilnosti je raznolik s svojimi prednostmi in slabostmi.

trajnost

Nič naj ne gre v nič

Od časa do časa si je treba vzeti trenutek za premislek o svojem načinu življenja.

trajnost, okoljevarstvo, mope, slovenija, evropska-unija, life-ip-care4climate

Slovenija si uspešno utira pot v svetlo, brezogljično prihodnost

Novinarska konferenca Ministrstva za okolje, podnebje in energijo je potrdila uspešnost Slovenije v trajnostnem razvoju in napovedala obetavne nove projekte.

trajnost-energija

Škodljive posledice ogrevanja v neustreznih napravah

V času splošne draginje marsikdo išče čim cenejše načine ogrevanja, žal tudi na račun ekologije.

trajnost-energija

Katastrofa, ki jo opazujemo, kot bi se dogajala nekomu drugemu

Podnebje se pod vplivom uporabe fosilnih goriv spreminja hitreje kot kadar koli prej. Skrajni čas je, da to upočasnimo, kar lahko storimo le vsi skupaj.

trajnost-energija

Sončna elektrarna – naložba v bolj samozadostno prihodnost

Sončna energija zanima vse več ljudi, njihovo glavno vodilo je običajno prihranek, izjemno pomemben vidik pa je tudi trajnost oziroma ekologija.