Trajnost

Električni avtomobili - koliko so ekološki in se vanje splača vlagati

Zoran Triglav
8. 11. 2024, 11.20
Posodobljeno:  8. 11. 2024, 11.22
Deli članek:

Razmišljate o nakupu električnega avtomobila? Vas zanimajo novosti? Svet elektromobilnosti je raznolik s svojimi prednostmi in slabostmi.

Shutterstock
Polnjenje električnih avtomobilov je z razvojem tehnologije vse hitrejše.

Ne glede na to, kaj si mislite o elektromobilnosti, preberite koristne informacije o električnih avtomobilih, ki vam bodo pomagale pri odločitvi, ali si omisliti električno vozilo ali ne.

Električni avtomobili puščajo manjši ekološki odtis

Ste vedeli, da je promet odgovoren za četrtino vseh emisij toplogrednih plinov v EU? Te emisije izvirajo predvsem iz avtomobilov z motorji na notranje izgorevanje. Zaradi tega je Evropska unija pripravila zakon, po katerem bodo morali biti vsi novi avtomobili v EU in avtomobili, uvoženi v Evropo, brez emisij. Bi nas to moralo skrbeti ali je to nasprotno pametna poteza?

Električni avtomobili resnično puščajo manjši ekološki odtis kot avtomobili z motorji na notranje izgorevanje. Nimajo izpušnih cevi in med vožnjo ne proizvajajo nobenih plinov. Električna vozila so tudi energetsko učinkovitejša, saj porabijo na kilometer tretjino manj energije kot klasični avtomobili. Motorji na notranje izgorevanje namreč izgubijo velik del energije v obliki toplote. Elektromotorji v baterijskih električnih avtomobilih dosegajo učinkovitost nad 90 odstotkov, medtem ko učinkovitost motorjev na notranje izgorevanje v vozilih redko preseže 40 odstotkov.

Shutterstock
Električna mobilnost je trajnostna v povezavi z energijo iz obnovljivih virov.

Električni avtomobili vse bolj uporabljajo elektriko iz obnovljivih virov

Mnogi ljudje trdijo, da električni avtomobili uporabljajo elektriko, proizvedeno v termoelektrarnah na premog. Resnica je, da se vse več energije proizvaja iz čistih obnovljivih virov, kot so sončne in vetrne elektrarne. Zanimiv je podatek, da se je zaradi povečanja obnovljive energije količina toplogrednih plinov, proizvedenih na enoto proizvedene elektrike v EU, od leta 1990 do leta 2023 prepolovila. Pričakuje se, da bodo emisije tudi v prihodnosti padale.

Življenjski cikel EV: kakšen vpliv imajo na okolje?

Kako se električni avtomobil obnese skozi celoten življenjski cikel – od proizvodnje do izločitve iz uporabe? Je res tako ekološki? Emisije toplogrednih plinov med celotnim življenjskim ciklom električnih avtomobilov (od pridobivanja surovin, proizvodnje vozila in baterije do reciklaže ob koncu življenjske dobe) so bistveno nižje kot pri običajnih avtomobilih na fosilna goriva. Študija evropske komisije iz leta 2020 je potrdila, da je povprečni vpliv električnih avtomobilov nižjega srednjega razreda na podnebje približno 45 odstotkov nižji kot pri bencinskih avtomobilih in 53 odstotkov nižji kot pri dizelskih avtomobilih.

Shutterstock
Baterije v električnih vozilih so vse bolj napredne, zmogljivejše, trajnejše in cenejše.

Baterije za EV se nenehno izboljšujejo

Kaj pa baterije? Te so vse bolj zmogljive, izdelane iz trajnostnih virov in se jih da reciklirati. Zaradi raziskav in tehnološkega napredka se njihova zmogljivost izboljšuje. Baterije zdaj zdržijo več tisoč ciklov polnjenja in praznjenja, zato trajajo dalj.

Obratovanje EV je cenejše in bolj prijazno do okolja kot pri običajnih avtomobilih

Električni avtomobili na baterije so cenejši za obratovanje kot običajni avtomobili. Pričakuje se, da bodo med letoma 2025 in 2028 električni avtomobili cenejši od tradicionalnih vozil, in to zaradi padca cen baterij ter vse večje ponudbe poceni modelov. Električna vozila so dobrodošla, ker proizvajajo manj hrupa in so tako prijaznejša do narave in ljudi v naseljenih območjih.

Shutterstock
Polnjenje z energijo iz obnovljivih virov je prava pot do trajnosti.

So električni avtomobili varni?

Električni avtomobili na baterije so varni za vožnjo in polnjenje. Izpolnjujejo enake varnostne zahteve kot tradicionalni avtomobili, vključno s pasivno varnostjo (zaščita potnikov s pomočjo varnostnih pasov, zračnih blazin in konstrukcije vozila) in aktivno varnostjo (sistemi, ki preprečujejo nesreče, kot so protiblokirne zavore ali ESP). Kar se tiče spontanih vžigov, ti že v preteklosti niso bili nič pogostejši od vžigov klasičnih avtomobilov, je pa res, da so lahko takšni požari intenzivnejši. Ampak z razvojem tehnologije pri baterijah je tudi teh težav vse manj.

EU podpira elektromobilnost

EU sprejema ukrepe za povečanje trajnosti baterij in vozil z novimi pravili za pridobivanje surovin. S temi pravili želi omiliti negativni vpliv na delovna in človekove pravice tako v EU kot v tretjih državah. Evropska komisija je hkrati predlagala pravila za odstranjevanje izrabljenih električnih vozil.

Viri:
https://climate.ec.europa.eu/
https://earth.org/electric-cars-environment/

Aktualne novice

shutterstock_220205908

Vsak Slovenec zavrže 78 kg hrane na leto

V Evropski uniji letno zavržemo 58 milijonov ton hrane, v Sloveniji lani skoraj 165.000 ton. Z bolj premišljenimi nakupi in porabo ne bi le pomagali ohranjati čisto okolje in dragocene vire, tudi lep kupček denarja bi prihranili.

trajnost

S trajnostno embalažo proti prepolnim košem

S spremljanjem vsebine koša z embalažo lahko ugotovimo, da je prostora za izboljšave ter zmanjšanje negativnega vpliva na okolje še veliko.

Subvencije foto vodilna

Ne izgubite subvencije zaradi slabih fotografij

Pri pridobivanju subvencij Ekosklada je natančnost dokumentacije ključna. Del nje so tudi fotografije "prej in potem", saj dokazujejo stanje pred začetkom in po končanju del. Slabe fotografije so lahko razlog, da vam subvencijo zavrnejo.

trajnost

Nič naj ne gre v nič

Od časa do časa si je treba vzeti trenutek za premislek o svojem načinu življenja.

trajnost, okoljevarstvo, mope, slovenija, evropska-unija, life-ip-care4climate

Slovenija si uspešno utira pot v svetlo, brezogljično prihodnost

Novinarska konferenca Ministrstva za okolje, podnebje in energijo je potrdila uspešnost Slovenije v trajnostnem razvoju in napovedala obetavne nove projekte.

trajnost-energija

Škodljive posledice ogrevanja v neustreznih napravah

V času splošne draginje marsikdo išče čim cenejše načine ogrevanja, žal tudi na račun ekologije.

trajnost-energija

Katastrofa, ki jo opazujemo, kot bi se dogajala nekomu drugemu

Podnebje se pod vplivom uporabe fosilnih goriv spreminja hitreje kot kadar koli prej. Skrajni čas je, da to upočasnimo, kar lahko storimo le vsi skupaj.

trajnost-energija

Sončna elektrarna – naložba v bolj samozadostno prihodnost

Sončna energija zanima vse več ljudi, njihovo glavno vodilo je običajno prihranek, izjemno pomemben vidik pa je tudi trajnost oziroma ekologija.